Památkáři představí dvorního architekta Liebiegů Jakoba Schmeißnera

Zajímají Vás dějiny Liberce i podnikatelského impéria rodiny Liebiegů? 7. září 2021 se v Krajské vědecké knihovně v Liberci můžete těšit na vyprávění Petry Šternové z libereckého Národního památkového ústavu, která představí osobnost a tvorbu architekta Jakoba Schmeißnera. Přednáška se koná za prezenční účasti v sálu Krajské vědecké knihovny od 18 hodin.

Tvorbu norimberského architekta v Libereckém kraji představí Mgr. Petra Šternová z Národního památkového ústavu, prostřednictvím jeho vlastních nedávno publikovaných vzpomínek. Architekt Jakob Schmeißner (1874—1955), absolvent mnichovské Technické univerzity, zanechal svébytnou stopu na tváři architektury Libereckého kraje. Jeho realizace byly svázány zejména s rodinou průmyslníků Liebiegů, a to především Theodorem Liebiegem ml. (např. v Liberci přístavba vily Theodora Liebiega ml. nebo zaměstnanecké sídliště Liebiegovo město) a jemu spřízněnou Helenou Schmittovou v Českém Dubu. Tyto a mnohé další, méně známé stavby, budou představeny slovem i obrazem.

Přednáška čerpá z publikace JAKOB SCHMEISSNER. Z mého života a tvorby, která zvítězila v letošním roce v soutěži „Kniha roku Libereckého kraje“ v kategorii umělecká monografie a výtvarná publikace.

Během září a října se mohou diváci také těšit na přednášky kastelánů ze severočeských zámeckých a hradních objektů, pořádané územní památkovou správou na Sychrově ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci. 30. září 2021 se představí hrad Grabštejn pod taktovkou nové kastelánky Mgr. Věry Ozogánové. A 26. října 2021 uvede královský hrad Bezděz jeho kastelán Bc. Kamil Seidl. Přednášky, plánované s prezenční účastí, se uskuteční v sálu Krajské vědecké knihovny od 18 hodin.

Přednáška se uskuteční ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci v rámci přednáškového cyklu Památky kolem nás. Mediální partnerem je server PROPAMÁTKY.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci spolupracuje od roku 2009 s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci na přednáškovém cyklu Památky kolem nás. V jeho rámci jsme připravili více než šest desítek přednášek věnovaných architektuře, movitým památkám a rozličným dalším hmotným pramenům historie regionu.

Tisková zpráva Národního památkového ústavu

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se