Do Liberce a Jablonce by mohly přijít více jak 2 miliardy korun

Pro Liberec s Jabloncem nad Nisou a dalších 47 obcí, kde žije zhruba polovina celého kraje, tedy zhruba 220 tisíc obyvatel, se rýsuje mezi lety 2021 až 2027 možnost čerpat evropské dotace v hodnotě více jak dvě miliardy korun. Vedení města Liberce už plánuje, co by za ně mohlo být. Nicméně s čerpáním dotací, jak ukazují konkrétní příklady ze současnosti, má problémy.

Integrated Territorial Investment, neboli Integrovaná teritoriální investice, neboli ITI představuje v nadcházejících šesti letech velkou možnost pro Liberec a Jablonec nad Nisou, jako i ostatní obce co do zásadních investic. Podle náměstkyně primátora Liberce Radly Loučkové Kotasové (ANO) mohou jednotlivé obce předkládat své projekty, na něž by chtěly čerpat peníze v rámci ITI, do letošního léta. Finální výběr bude na řídícím výboru ITI, v němž budou zástupci měst, obcí a kraje, neziskového sektoru, podnikatelů či akademické půdy.

Podle Loučkové Kotasové umožní dotace opravu celé řady libereckých škol nebo investice do sociálního bydlení, ale například i cestovního ruchu. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) zase na tiskové konferenci uvedl, co vidí jako priority, které by z evropských dotací měly být realizovány. Jedním z nich je náplavka u Nisy, dalším parkovací dům v prostorách autobusového nádraží a poslední rekultivace Tržního náměstí.

Jenže hned dvě z primátorem jmenovaných priorit Liberec nezvládl již v minulém dotačním období, byť na ně byly připraveny evropské peníze. V případě parkovacího domu v prostorách autobusového nádraží bývalé vedení Liberce , zastoupené tehdejším náměstkem Janem Korytářem (Změna pro Liberec), sehnalo dotaci na nový terminál i s parkovacím domem ve výši 150 milionů korun, vykoupilo pro to potřebné pozemky, vypracovalo projekt a vysoutěžilo jeho podobu, se kterým uspěl známý liberecký architekt Petr Stolín. Součástí měl být i park a parkovací dům pro 400 aut, který měl ulevit dopravě v centru.  Nicméně před více jak dvěma lety primátor Zámečník podepsal se svým stranickým šéfem, hejtmanem Půtou, také „memorandum o spolupráci“ a předal Liberce hotový hejtmanu Martinu Půtovi (SLK), ten ale situaci nezvládl. Dotace propadla, stejně jako miliony vyložené do té doby na projekt.

Podobně dopadla i náplavka u Nisy, kterou politici Liberečanům slibují již od roku 2010. Měl se na ní podílet Liberecký kraj i město Liberec.  Loni byla liberecká náplavka a zkulturnění dolního centra Liberce prvním a jediným projektem, který kvůli ekonomické krizi spojené s covidem dostal červenou. „Jedinou investicí, kterou kraj zastaví, je úprava okolí sídla Libereckého kraje. Ta nám v tuto chvíli přijde zbytná,“ oznámil v červnu 2020 hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho rada. Přednost dostal parkovací dům u krajského úřadu, který se za poslední 4 roky více jak 3 x prodražil a na jedno místo je rovněž několikanásobně dražší než podobné stavby v zemi.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a