Dnes je tomu jedenáct let, co předčasně zemřel český historik a ředitel Podještědského muzea v Českém Dubu Tomáš Edel. Během své profesní kariéry se mu podařilo několik významných objevů a sepsání řady knih, kterými zásadně prohloubil znalosti i povědomí o historii našeho regionu. Proslavil se zejména nalezením johanitské komendy v Českém Dubu.
Tomáš Edel se narodil v roce 1951 v Praze, kde vystudoval historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Po studiu působil jako středoškolský pedagog a jako historik v Národním muzea, ale v roce 1985 se stal ředitelem Podještědského muzea v Českém Dubu, kde působil až do své předčasné smrti roku 2010.
Zásadním mezníkem pro Tomáše Edela i celé Podještědí byl rok 1991, kdy se podílel na objevu johanitské komendy v Českém Dubu, která zde fungovala od poloviny 13. století do husitských válek, kdy byla vyvrácena husitským hejtmanem Janem Čapkem ze Sán. Významným počinem byl především objev dodnes dochovaného malého i velkého sálu a kaple Jana Křtitele. Dnes tento soubor představuje velmi dobrou ukázku pozdně románského a gotického stavitelství v Česku.
Díky Edelovi a jeho týmu se tak zásadně přepsaly dějiny celého Podještědí a osvětlily se i samotné počátky tehdejší vsi Nová Světlá, později Dub, dnes města Českého Dubu, které bylo svázáno s Řádem maltézských rytířů (Johanitů), kteří celou oblast dostali do správy od zdejších Markvarticů, konkrétně od Havla Z Lemberka.
Tomáš Edel zastával i zajímavou teorii, která ovšem není v české historiografické obci přijímána vždy se souhlasem. Edel identifikoval autora první česky psané kroniky (Kronika česká) z počátku 14. století, tedy „tak řečeného Dalimila“ s johanitským řeholníkem Jindřichem z Varnsdorfu.
Jako historik se Tomáš Edel ale věnoval i jiným obdobím dějin našeho kraje. Například konečnou érou soužití Čechů s Němci nebo Druhé světové válce.