Turów ničí okolní přírodu a lidské životy i nadměrným hlukem

Hnědouhelný důl Turów ležící na samé česko-polské hranici, nepředstavuje problém pro okolní krajinu, přírodu i lidi skrze úbytek a vody a světelné znečištění. Ze závěrečné zprávy Ministerstva životního prostředí ČR vyplývá, že že v lokalitě českých obcí Uhelná a Oldřichov na Hranicích se celonoční dlouhodobá hluková zátěž blíží doporučenému limitu 40 decibelů. Ten byl v několika případech podle zprávy dokonce překročen o 2 decibely.

Měření hluku zajistilo Ministerstvo životního prostředí České republiky. Minulý rok jej prováděl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě – Národní referenční laboratoř pro komunální hluk.  Byla zvolena dvě měřící místa, na okraji zástavby v Uhelné a v Oldřichově na Hranicích, bezmála dva kilometry od dolu Turów. Monitoring hluku se uskutečnil celkem čtyřikrát, a to ve vybraných sedmi až osmidenních obdobích od května až do listopadu 2020. Vzhledem k tomu, že prakticky nepřetržitý hluk z dolu nyní přichází na české území jako zbytkový hluk, bylo měření prováděno pouze v noci od 22.00 do 6.00. 

„Zpráva také předpokládá, že v následujících letech bude v důsledku přibližování těžebního prostoru k české hranici docházet ke zvýšení celkové dlouhodobé expozice hlukem v nejbližších obydlených oblastech. Můžeme rovněž očekávat, že bude docházet ke zvýšení hladiny hluku a k překračování hygienického limitu,“ řekl radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Židek.

Problematika hnědouhelného dolu dávno přesáhla hranice Libereckého kraje. Česká vláda nedávno oznámila, že podá žalobu na Polsko kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu Turów. Česká republika chce zastavení těžby v tomto hnědouhelném dole, na kterou tvrdě doplácejí obyvatelé příhraničí, zejména Frýdlantska a Hrádecka, kde kvůli těžbě mizí spodní voda a těžba má i další negativní důsledky. Nadměrný hluk je jedním z nich. Nejvíce ohrožuje životy lidí na české straně hranice rapidní úbytek vody.

Hnědouhelný důl s elektrárnou Turów leží na jihozápadě Polska poblíž českých hranic. Za tu dobu výrazně poškodila životní prostředí na českém území. Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1962 a má instalovaný výkon 2106 MW. V současné době je jejím vlastníkem a provozovatelem společnost Elektrownia Turów SA.

Hnědé uhlí k zabezpečení provozu elektrárny pochází z povrchového dolu stejného jména. Povrchový důl má v současné době rozlohu 26 km². Polská energetická společnost PGE usiluje o získání povolení k těžbě do roku 2044, v březnu 2020 však získala pouze prodloužení stávající licence o 6 let. V současnosti má důl hloubku 225 metrů, pokud PGE vytěží kompletní ložisko lignitu, v roce 2044 dosáhne hloubky téměř 300 metrů a bude mít rozlohu 30 km².

Náš Liberec přináší odkaz, na kterém v příloze v zápatí naleznete celé znění Závěrečné zprávy, která má celkem 121 stran.

https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/hluk-z-hnedouhelneho-dolu-turow-se-jiz-nyni-blizi-limitnim-hodnotam-n1092821.htm

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a