Pandemie koronaviru dosahuje svého maxima. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Očkovat se lidé mohou celkem u 145 praktických lékařů v Libereckém kraji. V páteřních nemocnicích kraje budou pak pomáhat hasiči.
„Požádali jsme o vysláni patnácti členů hasičského záchranného sboru do čtyřech páteřních nemocnic Libereckého kraje. Jsou to ty silné ruce, které budou v nemocnicích pomáhat a já bych chtěl všem členům záchranného hasičského sboru za tuto spolupráci v rámci mimořádného stavu poděkovat,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci hejtman Martin Půta (SLK).
Hejtman uvedl, že minulý týden bylo v kraji naočkováno více jak 9 tisíc osob. Jak ale upozornil, může se stát, že bude chybět přes 5 tisíc dávek pro lidi, kteří mají být očkováni v druhou dávkou. “ Předpokládám, že sliby, které zazněly na Asociaci krajů, budou naplněny a že vakcíny z mimořádné dávky, které jsou dnes v Praze a v Brně , budou poskytovány i do dalších krajů,“ doplnil hejtman Půta.
„V Libereckém kraji bylo k 3.3. vykázáno 31 269 vakcín,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter za ODS. „Podle údajů centrálního řídícího týmu máme v Libereckém kraji již oočkováno přes 5 tisíc lidí skrze praktické lékaře,“ doplnil Richter.
Praktičtí lékaři v regionu jsou připraveni pomoci s očkováním ve svých ordinacích. Liberecký kraj jim již poskytuje vakcínu AstraZeneca, kterou budou moci očkovat pouze své kmenové pacienty. Celkem půjde praktikům 1.900 kusů očkovací látky AstraZeneca. Pro očkování u svého praktického lékaře není třeba se registrovat a rezervovat skrze celorepublikový Centrální rezervační systém (CRS). Je ale třeba se s lékařem nejprve na možnosti očkování a na případném termínu očkování domluvit.
Náměstek Richter také ocenil práci zdejších zdravotníků. „K dnešnímu ránu jsme měli na intenzivních covidových lůžkách 103 osob, někde v nemocnicích je to na hraně personálního vypětí. Nechápu, kde zdravotníci berou sílu určitým způsobem pracovat nad rámec možného nebo pochopitelného,“ popsal situaci v krajských nemocnicích Vladimír Richter.
To, že situace není dobrá, potvrdil i ředitel Krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. „Jsme na vrcholu této vlny epidemie. Čísla za Liberecký kraj jsou velmi vysoká. Za posledních 14 týdnů máme 800 případů denně,“ řekl Valenta.