Poslanecká sněmovna hlasy Pirátů, ODS, STAN, SPD, TOP 09, KDU ČSL a KSČM neschválila prodloužení nouzového stavu. Ten skončí v neděli večer a bude to znamenat konec protipandemických opatření. A to za situace, kdy je v ČR ověřena agresivnější britská mutace koronaviru. Ačkoliv se o konec nouzového stavu přičnili i Starostové a Piráti, podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty za to vlastně může premiér Andej Babiš.
Nebezpečná britská mutace covid-19 je i v Libereckém kraji. S odvoláním na výsledky testů v Krajské nemocnice Liberec to veřejnosti sdělil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Britská mutace koronaviru, která je o 30-70 % nakažlivější, je i v našem kraji. A to bohužel v plné síle. Laboratoř Krajské nemocnice Liberec ji ve středu zjistila ve více než 70 % náhodně vybraných pozitivních vzorcích.,“ uvedl včera hejtman Půta.
Hejtman zároveň včera odpoledne vydal společné prohlášení několika hejtmanů k hlasování o prodloužení nouzového stavu, které probíhalo ve čtvrtek odpoledne. Spolu s pražským primátorem, hejtmankou Středočeského kraje a hejtmany krajů Pardubického, Olomouckého a Karlovarského apelovali na vládu, aby zvážili prodloužení nouzového stavu a v případě jeho neprodloužení, aby vláda sáhla k jiným krokům, které umožní krajským samosprávám jednat v době pandemie.
„Jako hejtmani připravujeme vyhlášení stavu nebezpečí na území zmiňovaných krajů pro případ neprodloužení nouzového stavu po 14. únoru 2021. Stejný postup budeme navrhovat i ostatním krajům na dnešním online mimořádném jednání v rámci Asociace krajů ČR. Tento nástroj krizového řízení je slabší právní oporou pro zavádění krizových opatření, než je nouzový stav. Je to ale příležitost k posouzení smysluplnosti dosavadních opatření.,“ píše se v prohlášení.
Nicméně kraje nebyli jednotné. Hejtmani ODS v čele s jihočeským Martinem Kubou, ke kterému se přidali další tři hejtmani a jedna hejtmanka z jeho domovské strany vydali zase svoje vlastní prohlášení. „Žádáme vládu a všechny poslance koaličních a opozičních stran, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu. Bohužel nouzový stav se stal v politickém prostoru symbolem, o který se vede politický souboj, aniž by bylo odpovědně vysvětlováno, že nouzový stav se automaticky nerovná zavření škol, obchodů nebo restaurací.,“ píše se v prohlášení, které vedle hejtmana Kuby podepsali hejtmanka Plzeňského kraje a hejtmani krajů Vysočina a Královéhradeckého.
Nicméně prodloužení nouzového stavu včera v Poslanecké sněmovně neprošlo. A to díky hlasům Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, KDU ČSL, SPD a KSČM. Liberecký kraj, respektive opět hejtman Půta k tomu v noci vydal další prohlášení. Nouzový stav skončí 14.2. ve 23:59:59. Na čtvrtečním jednání Asociace krajů České republiky se hejtmanky a hejtmané shodli na tom, že hned v pátek budou chtít od vlády ČR slyšet, jakým způsobem bude pokračovat v boji proti COVID-19 a zmírňování dopadů nemoci do fungování nemocnic. Neumím si představit, že od pondělí se budeme tvářit, že koronavirus už neexistuje a čekat, kdy se nám zaplní nemocnice,“ uvedl v něm Martin Půta.
Ještě zajímavější je ale Půtovo stanovisko, kdo je za aktuální neschválení nouzového stavu v době pandemie zodpovědný. Nikoliv tedy hlasy opozice, včetně koalice STAN a Pirátů, za kterou kandidují i Půtovi Starostové, ale opět premiér Andrej Babiš a jeho vláda. „Odpovědnost vlády je v téhle věci jednoznačná. To, že pro svoje kroky a prodloužení nouzového stavu neumí získat podporu ve Sněmovně je smutná realita. To, že za řešení situace bude odpovědná ta samá vláda je zřejmé.,“ uvedl k neschválení nouzového stavu hejtman Libereckého kraje Martin Půta