Na teplickém Bendově mejdanu byl do rána i liberecký policejní šéf Husák

Na teplické oslavě narozenin bývalého poslance Petra Bendy byl i liberecký policejní ředitel Vladislav Husák. Vedle Husáka se narozeninové párty zúčastnil i bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek nebo Milan Hnilička z ANO, který kvůli tomu rezignoval na post poslance. Husáka vyzval k vyvození osobní odpovědnosti i ministr vnitra Jan Hamáček ČSSD i policejní prezident Jan Švejdar.

Jako první o Husákově účasti na oslavě v teplickém hotelu přinesl Radiožurnál. Bendova narozeninová párty probíhala v jeho teplickém hotelu Prince de Ligne a byla při ní porušena řada aktuálních vládních nařízení, která se týkají ochrany související s epidemií covid-19 jako je například nenošení roušek a respirátorů, nedodržení zákazu vycházení, ubytování hostů, které je možné pouze v případě výkonu povolání a podnikání, nebo shromáždění více než dvou lidí z různých domácností.

Řada oslavenců zde i přespala, včetně ředitele krajské policie v Liberci Vladislava Husáka. Ten poskytl médiím, respektive serveru Press Port Magazín (PPM), vyjádření s tím, že jinak události komentovat nebude.  „Návštěva oslavy narozenin pana Bendy nebyla důvodem mé sobotní přítomnosti v hotelu Prince de Ligne v Teplicích,“ uvádí nejprve Vladislav Husák pro PPM.  A upřesňuje: „Mým cílem bylo dlouhodobě plánované setkání s panem Hniličkou a panem Šlégrem. Již delší dobu jsem měl ambici se potkat s oběma pány, což není vzhledem k jejich vytíženosti vůbec jednoduché.“

Dále Husák objasňuje: „Naším společným a dlouhodobým tématem je činnost sportovní unie, za kterou jsem oprávněn jednat. Využil jsem situace a příležitosti a dohodl se, že bude časový prostor pro uvedená témata právě za účasti obou pánů. S oběma jsem letos na téma sportovní unie již jednal. S časem i místem schůzky jsem souhlasil, domluva byla po 19.00 hodině v Teplicích v již zmíněném hotelu Prince de Ligne. Velmi mně na jednání záleželo.“

Husák tvrdí, že o tom, že v Bendově hotelu probíhá oslava exposlancových narozenin, nevěděl. „Když jsem na místo dorazil,“ pokračuje Husák, „s oběma pány jsem se sešel a nějakou dobu jednal. Po schůzce jsem měl v plánu pokračovat v cestě do Liberce. To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval.“

Husák ale v hotelu zůstal až do rána. To pro PPM vysvětlil takto: „Vzhledem k večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě požádal pracovníka v recepci hotelu o možnost noclehu. „Hned ráno,“ doplňuje, „aniž jsem se s kýmkoliv v hotelu setkal, jsem pak pokračoval v plánované cestě. Lidi, které jsem v prostoru hotelu večer viděl, jsem považoval za hotelové hosty, což není v žádném rozporu, důvod jejich přítomnosti v hotelu jsem nezjišťoval. Neměl jsem k tomu žádný důvod. Celou záležitost probíranou v médiích považuji za pouhou spekulaci.“

Ministr vnitra Jan Hamáček ale vidí situaci jinak. „Pokud se plk. Husák účastnil akce v Teplicích, dopustil se tím porušení vládních nařízení. Očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, urychleně kázeňsky vyřeší.,“ vyjádřil se ministr.

Ještě ostřejší slova zvolil i přímý Husákův nadřízený, policejní prezident Jan Švejdar. Ten se vyjádřil pro Radiožurnál skrze svou tiskovou mluvčí. „„Policejní prezident byl o této záležitosti informován, s panem ředitelem Husákem už hovořil, jeho účast hodnotí jako nepřijatelnou a neomluvitelnou. Stejně tak nepřijatelná je pro něj skutečnost, že pan ředitel Husák jako policista neučinil žádné kroky k tomu, aby zjevné porušování vládních nařízení řešil.“ Husák by podle Švejdara neměl dál setrvávat na místě krajského ředitele v Libereckém kraji. Mluvčí také dodala, že se nyní záležitostí zabývá odbor vnitřní kontroly policejního prezidia.

U policie začal Husák, původem ze Středních Čech, pracovat v roce 1985. Poté, co vystudoval Policejní akademii v Praze, byl šéfem Obvodního ředitelství Praha 5. V roce 2002 se stal náměstkem policejního prezidenta. A mezi roky 2005 až 2007 byl policejním prezidentem.  Na tento post rezignoval  v souvislosti s vyšetřováním korupční aféry okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu.

V té době ho mimo jiné novináři přistihli, když jel z Prahy do Karlových Varů 190 kilometrů za hodinu. Husák pak dobrovolně odevzdal řidičský průkaz a věnoval 10 tisíc korun na konto nadace Národ dětem. Po odchodu z prezidia nějakou dobu šéfoval cizinecké policii.

V roce 2011 se ale stal náměstkem policejního prezidenta Petra Lessyho. Svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o tom, že se v Obecním domě setkal s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Vedle nich tam měl být i exprimátor Pavel Bém.

V Liberci pak rychle navázal styky se zdejší politickou reprezentací, například s bývalou primátorkou Martinou Rosenbergovou nebo hejtmanem Martinem Půtou. 

foto: policie.cz

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a