Primátor Zámečník porušil při přípravě směny pozemků se společností SYNER dohodu s opozicí

Vedení Liberce vložilo na program červnového zastupitelstva materiál ke směně pozemků města na Kunratické s pozemky společnosti SYNER v centru města kolem Papírového náměstí. Stalo se přesně to, čeho jsme se jako opozice od začátku obávali – celý proces přípravy směny byl netransparentní a konečný výstup je více než pochybný.

Zastupitelský klub Změny pro Liberec se v listopadu 2019, kdy byla tato směna ve fázi záměru na zastupitelstvo předložena poprvé, postavil konstruktivně a záměr podpořil. Souhlasíme s myšlenkou, že tato směna umožní městu zahájit proces revitalizace území za Papírovým náměstím.

Nicméně současně jsme upozornili na to, že jde o velmi citlivou záležitost. „Jedná se o strategickou směnu pozemků velkého rozsahu, velmi rozdílného charakteru, navíc s vlastníkem, který má prostě historicky v Liberci velmi pošramocenou pověst,“ vysvětluje J. Felcman, zastupitel za Zelené/ZpL.

Felcman doplňuje: „Primátora Zámečníka jsem tudíž na jednání zastupitelstva 28. 11. 2019 výslovně žádal, aby na přípravě znaleckých posudků spolupracoval s opozicí. A primátor Zámečník takovou spolupráci přislíbil. To samé proběhlo i na zastupitelstvu 27. 2. 2020.“
Předmětné žádosti a přísliby primátora Zámečníka jsou dohledatelná v zápisech z jednání zastupitelstva, a to konkrétně zápis z jednání 28. 11. 2019 na str. 17 – 19 a zápisu z jednání 27. 2. 2020 na str. 38 – 39.

„Primátor Zámečník ovšem svůj slib porušil a nyní dostáváme na stůl již hotový materiál, který vznikl bez jakékoliv součinnosti s opozicí, bez jakékoli průběžné konzultace. A jsme postaveni do situace, zda materiál na základě velmi nedůvěryhodného procesu ocenění pozemků schválíme, anebo neschválíme a budeme za škodiče, kteří nechtějí co nejrychlejší obnovu území kolem Papírového náměstí,“ popisuje dále J. Korytář, zastupitel za Změnu pro Liberec.

Podmínky směny jsou městem dohodnuté následovně:

Pozemek města na Kunratické s výměrou 23,5 tis. m2 se smění s pozemky SYNERu v centru s výměrou 7 tis. m2 a město bude ještě 5,5 mil. Kč doplácet. Zatímco cena za metr čtvereční u pozemku města tak vychází dle posudku na 1755 Kč, u pozemku společnosti Syner vychází na 6981 Kč.

Naše pochybnosti jsou přitom následující:

– Ve znaleckém posudku města je chybně vykládána regulace platného územního plánu a vůbec není zohledněna regulace nového územního plánu. Ten bude přitom vydán do 2 let, takže je jasné, že pro projektování staveb na dotčených pozemcích bude jeho regulace jediná relevantní. U pozemku na Kunratické přitom stanoví výšku zástavby až 8 nadzemních podlaží, u pozemků v centru 4 nadzemní podlaží.

– Odhadnutá cena pozemku na Kunratické odpovídá obvyklé ceně pozemků na území města Liberec určených pro nízkopodlažní zástavbu rodinných domů. Výtěžnost tohoto pozemku je přitom násobně větší, lze počítat minimálně s 250 – 300 byty, které budou na tomto pozemku umístěny.

Felcman uzavírá: „Jsem si vědom toho, že do ceny pozemků se promítá řada faktorů. Na jedné straně je zde strategická poloha centra, ale s o to většími nároky na architektonické řešení a projednání nové zástavby. Na druhé straně jsou zde pozemky na Kunratické, bez jakékoliv zátěže, na kraji města v kontaktu s okolní krajinou. Desítky plusů i mínusů hovoří pro obě lokality. Proto budeme na jednání zastupitelstva požadovat stažení tohoto bodu programu, zajištění oponentního posudku a následně konfrontaci zpracovatelů posudků v rámci pracovní skupiny. Jen tak si mohou zastupitelé udělat objektivní představu.“

Tisková zpráva Změny pro Liberec a Zelených

Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se