Liberec má za sebou bouřlivé jednání mimořádného zastupitelstva, které se týká městského podílu v libereckých bytových družstev. Na jednání se vydala velmi početná skupina občanů, která jasně ukázala, co si o iniciativě primátora Jaroslava Zámečníka a Starostů myslí.
Už dlouho liberečtí zastupitelé nejednali před sálem plným občanů. Na radnici jich včera dorazilo několik desítek. Většinou šlo o členy družstev, kteří se nyní cítí být podvedeni vedením města, které po dvaceti letech nechce splnit smlouvy s družstvy a bezúplatně na ně převést svůj podíl a trvá na tom, že si lidé mají za své byty připlatit.
Lidé dávali, často velmi nahlas, najevo svůj nesouhlas s tímto postojem vládnoucích Starostů, který prezentuje zejména sám primátor Jaroslav Zámečník a jeho stranický kolega, radní Michal Hron. Ti přitom, jak uvedl Náš Liberec, byli v devadesátých letech u toho, když se projekty společné výstavby družstevních bytů se státní dotací schvalovaly.
Připomněl jim to i Slavomír Moleš z firmy Interma – Byty, která s výstavbou dotovaných bytů přišla. Přečetl, mimo jiné, záznamy z jednání rady a zastupitelstva z devadesátých let. „O záměru výstavby v Zeleném údolí byla informována rada města i zastupitelstvo města Liberce, které schválilo finanční spoluúčast o výši 1 tisíc korun na bytovou jednotku. Takže není pravda, co bylo uváděno, že projekty neprojednaly orgány města. Tyto dokumenty jsou uloženy ve státním okresním archivu.“
Josef Figer z bytového družstva u stadionu sklidil bouřlivý potlesk za svůj projev, ve kterém zmínil: „ V našich domech žije řada seniorů a já jsem zaslechl názor: když na to nebudou mít, tak ať si to nekupují. Ne, musí být řešení. Celých 20 let jsme žili s tím, že jsou byty zaplacené. Nikdy nám nikdo neříkal, šetři si na stará kolena na vyrovnání. Chtěli jste inspiraci z jiných měst: včera proběhlo jednání zastupitelstva města Holic, kde schválili převod podílu na jednu korunu.“
Další družstevnice Jitřenka Volencová ve svém vystoupení uvedla: „Před dvaceti lety jsem důvěřovala městu, tehdy na sto procent. Dnes je moje důvěra nulová. Nevím, kdo je zodpovědný za to, že to údajně před dvaceti lety někdo nevyvěsil řádně oznámení na úřední desce, ale družstevníci to určitě nebyli!“, uvedla družstevnice v narážce na argument města a zejména radního Michala Hrona, který tímto argumentuje, proč jsou smlouvy údajně neplatné.
Jak upozornil Náš Liberec, vedení města má již rok velice ostré stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj, které vyloženě Liberec varuje, co mu může hrozit, když nenaplní smlouvy s družstevníky. Místo toho vedení města v čele s primátorem najalo za 500 tisíc advokátní kancelář Máchal a Bobek, aby přišla s argumenty proti družstevníkům.
„Čímž jsme si zasloužili, že je proti nám používaný takový těžký kalibr, jako renomovaná kancelář jako Máchal a Bobek. Neměla by spíš tato kancelář hledat cestu k dohodě než na nás útočit,“ ptala se družstevnice Lenka Šlapáková.
Primátor Jaroslav Zámečník se problém s kanceláří snažil hodit na své předchůdce a dnešní opozici. „Právní kancelář si najalo bývalé vedení města, myslím, že přímo pan Korytář, takže my jsme jen pokračovali v tom, s čím naši předchůdci přišli,“ uvedl primátor.
Proti tomu se zastupitel Jan Korytář velice důrazně ohradil: „Těžko se jedná, když používáte polopravdy a lži, pane primátore. Není to pravda, my jsme tuto advokátní kancelář najali na jednání s teplárnou, kde se nám povedlo snížit cenu tepla a začít modernizaci parovadů. To, na co ji používá dnes pan primátor, je jiný případ.“
Na to, jakým způsobem postupuje město, poukázal i bývalý náměstek za ANO Jiří Němeček. Ten oznámil, že s takovým přístupem města nechce nic mít a že odstupuje ze všech funkcí, zůstává zastupitelem a je k dispozici občanům.
Po více jak hodinové pauze se po jednadvacáté hodině zastupitelé dohodli, že nepřijmou žádné usnesení a jednání o situaci v družstvech budou pokračovat dnes a rozhodne se možná na řádném zastupitelstvu, které proběhne ve čtvrtek.