Město Liberec uzavřelo v roce 1998 smlouvy o sdružení investičních prostředků pro financování výstavby bytů v lokalitě Zelené údolí. Ve shodě s těmito smlouvami byla výstavba financována ze strany bytových družstev (nebo jejich právních předchůdců) a ze strany města. Město za tímto účelem obdrželo státní dotaci v rámci programu na podporu výstavby nájemních bytů a technické infrastruktury. Tato dotace pokryla naprostou většinu nákladů města. Na základě smluv se město zavázalo po uplynutí dvaceti let od data zápisu nových domů do katastru nemovitostí bezúplatně převést své spoluvlastnické podíly na bytových domech na bytová družstva.
Vázací lhůty, po kterých mají být spoluvlastnické podíly města převedeny na družstva, vyprší postupně v období od července 2020 do února 2021. Podle smluv jsou družstva oprávněna vyzvat město Liberec k uzavření převodní smlouvy nejdříve 30 dnů před uplynutím této vázací lhůty. Při předběžných jednáních s vedením města v průběhu posledních měsíců však vyšlo najevo, že někteří jeho představitelé zastávají názor, že by město Liberec nemělo svůj závazek splnit.
Odvolávají se přitom na spekulativní myšlenku, že smlouvy jsou z formálního hlediska údajně neplatné. Neplatnost smluv měla být způsobena tím, že tehdejší zastupitelstvo města smlouvy neschválilo a, na své úřední desce tehdy nezveřejnilo záměr uzavřít smlouvy. Vedení bytových družstev tento přístup jednoznačně odmítá. Pokud popsaná opomenutí nastala, byla to chyba na straně města, nikoliv na straně družstev. Vzhledem k nepopiratelné právní kontinuitě města je tak povinností současného vedení radnice situaci vyřešit bez toho, že by náklady tohoto pochybení měli nést členové bytových družstev.
Pro naprosto všechny družstevníky byla účast státu a města na celém projektu určitou formou garance, že projekt je pod jistou kontrolou a neskončí krachem či vytunelováním. Členové družstev do bytů investovali nemalé částky, následně po dlouhou dobu spláceli hypotéku včetně úroků, hradili údržbu i opravy, zatímco město neinvestovalo do domů ani korunu.
Členové družstev do projektu vstupovali v dobré víře s tím, že jim to umožní na stáří bydlet ve svém. Nyní jsou z velké části v důchodovém věku, což jim často prakticky znemožňuje získat hypotéku. Obávají se, že pouze kvůli nepořádkům na straně města je nyní ohroženo řádné převedení spoluvlastnických podílů na bytových domech z města na bytová družstva. Přesto družstevníci nadále věří, že případná neochota města nedostát svým historickým závazkům pomine. A bude nalezeno právně a fakticky proveditelné řešení v souladu s tehdejším záměrem města a bytových družstev.
Tisková zpráva bytových družstev ZÚ ALFA, ZÚ BETA a ZÚ GAMA k problému převedení spoluvlastnického podílu města Liberec na bytových domech 4B, 4C a 4D v lokalitě Zelené údolí na tato bytová družstva.
foto: interma-byty.cz