Obnovení těžby na Tlustci provázela korupce. Těžit se ale asi začne

Díky rozhodnutí Ministerstva životního prostředí a Libereckého kraje se pravděpodobně obnoví těžba čediče na kopci Tlustec u Velkého Valtinova. Pokusy o obnovy těžby mají dramatickou historii, kterou doprovázela i korupce. Ochránci přírody se ale ani po aktuálním rozhodnutí ministerstva nevzdávají.

Ministerstvo životního prostředí ČR popřelo své dva roky staré stanovisko a  udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. Vyšlo tak vstříc rozhodnutí Libereckého kraje, kde vládne koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a ČSSD a který jde svými rozhodnutími roky na ruku těžařům. Ministerstvo zároveň zamítlo všechna odvolání odpůrců těžby i dotčených obcí. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat. Zprávu jako první přinesla ČTK.

Kopec Tlustec, který patří firmě Kamenolom Brniště, možná zůstane ušetřený další těžby, která podle místních obyvatel i ochránců přírody ve velkém decimuje zdejší krajinu. Na Tlustci se čedič těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes již zkrachovalé firmě Beron.

Lidé z okolí si stěžovali na velkou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče pak o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale zastavila.

Těžaři i ochránci přírody a zástupci obcí protestující proti těžbě tehdy vedli proti sobě kampaň. Ze strany těžařů však docházelo ke kontroverzním krokům. Například na veřejné debaty kolem plánovaného obnovení těžby sváželi dle místních zaplacené příznivce, které podle místních nikdo neznal. Taková debata proběhla například v roce 2011 v kulturním domě v Brništi.

Ještě dál zašli těžaři, když se v tom samém roce pokusili uplatit zástupce občanských sdružení, aby proti těžbě dál neprotestovali. Občanským aktivistům tehdy nabízeli zhruba 2,5 milionu korun výměnou za jejich mlčení. Ti se ale obrátili na policii, která posléze pokus o podplácení monitorovala.

Podle závěrů detektivů i státního zástupce zástupci těžařů opakovaně nabízeli úplatky ve zmíněné výši korun zástupcům dvou občanských sdružení. Cílem bylo, aby obě sdružení ustoupila od svých nesouhlasných stanovisek k záměru těžařské společnosti na zahájení těžby čediče. Firma totiž plánovala zisk za těžbu téměř 200 milionů korun a činnost ochránců přírody jim překážela. Nakonec proběhl se zástupci firmy soud, kde padly podmíněné tresty.

V roce 2017 ochráncům přírody i místním lidem svitla naděje. Ministerstvo životního prostředí zrušilo výjimku, kterou dal lokalitě úřad Libereckého kraje a která znamenala de facto začátek plánované masivní těžby. Ministerským rozhodnutím se tak Liberecký kraj musel znovu zabývat a znovu vydal kladné stanovisko. Tentokrát se s ním ministerstvo ztotožnilo.

„Sdružení na záchranu kopce Tlustec je přesvědčeno, že střety v území jsou tak velké, negativní vlivy tak prokázané, že jediné uspokojivé řešení pro Tlustec i přilehlé okolí je řešení odpisem zásob suroviny. O toto se naše sdružení, stejně jako město Jablonné v Podještědí snažilo opakovaně. Bohužel zatím vždy neúspěšně,“ uvedl pro ČTK předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek. Odpůrci těžby se obávají, že rozhodnutí povede k devastaci významné nadregionální dominanty, proto konzultuje rozhodnutí ministerstva a zvažuje další kroky. „Využijeme všech možností, které máme k dispozici,“ dodal.

S využítím zdrojů red

 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a