Liberecký Uran dostane novou tvář. Poprvé o tom rozhodla odborná porota

Chátrající budova libereckého Uranu na třídě 1. máje, která je jednou z ostud po bývalých vedeních města, by měla dostat nový vzhled. Dát mu ho má vítězný návrh studia re:architekti (viz.obr.) a rozhodla o tom soutěž složená z odborníků, kterou zorganizovala nová Kancelář architekta města pod vedením Jiřího Janďourka.

Vítězný návrh, který ještě musí posvětit zastupitelstvo, od známého architektonického ateliéru  re:architekti vybrala komise složená nejen z volených zástupců Liberečanů, ale nově v Liberci i z architektů a například i energetických odborníků. Soutěže se účastnilo pět architektonických kanceláří, mezi nimi například i známý liberecký SIAL, který skončil v hodnocení komise druhý.

Vítězný návrh ateliéru re:architekti počítá s moderní fasádou, kde jsou ale zvoleny takové materiály, které zajistí , že fasáda bude přirozeně stárnout a zapadat do plánované obnovy třídy 1. máje, která je již několik desítek let plná proluk. Ateliér re:architekti má za sebou řadu oceňovaných realizací a členem jeho týmu je i David Pavlišta, který městským architektem v Jablonci nad Nisou.

Vítěz vzešel ze soutěže, kterou zorganizoval nový odbor magistrátu Kancelář architekta města. V jejím čele stojí hlavní architekt města Jiří Janďourek, který má k dispozici tým složený z dalších architektů. Janďourkova vize je zavést v Liberci tradici kvalitních architektonických soutěží, které  by pomohly zlepšit městské životní prostředí Liberce hodnotnými stavbami a úpravami veřejného prostoru.

„Projekty investorů musí odpovídat urbanistickým záměrům města. Krátkodobý ekonomický tlak nesmí vést k tomu, že prostor, který má pro fungování a vzhled města dlouhodobý význam, bude zastavěn objekty malé nebo vůbec žádné architektonické kvality. K předním zájmům města patří, aby architektonický potenciál daného místa byl naplněn vysoce hodnotnou architekturou, která bude mít potřebné prostorové kvality a přispěje k dlouhodobému urbanistickému vývoji dané lokality.“, uvedl Jiří Janďourek již v minulosti.

Janďourek a jeho tým se zároveň se soutěží na „nový Uran“ představil jako nový odbor a síla na liberecké radnici. Spuštěny byly například i nové internetové stránky www.kamliberec.cz

Janďourkovi vize ale nesklízí pochopení u některých členů rady města, byť za ním stojí například primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Odrazem toho může být spor o sběrný dvůr, kde hlavní architekt spolu s primátorem prosazovali architektonickou soutěž, což koaliční partneři i někteří Starostové odmítali. Výsledkem těchto hádek bylo, že Liberec přišel o dotaci několik desítek milionů korun a vyhodilo stovky tisíc korun za práci na přípravě projektu, který vypracovali předchůdci Starostů ze Změny pro Liberec.

Městský architekt je v Liberci zaveden jako odbor magistrátu po čtvrt století. Naposledy fungoval v devadesátých letech, ale následně byl zrušen za vlád ODS, která nepokrytě pracovala na objednávku stavebních firem, pro které byla taková instituce na překážku. I díky tomu mohla v Liberci vzniknout řada kontroverzních staveb, jako například předimenzovaná nákupní centra, která již dnes podléhají zkáze a jsou nenaplněna.

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a