Pro Nečesaného chce státní zástupce 9 let natvrdo

Včera začal znovu soud s bývalým ředitelem liberecké nemocnice a kandidátem na primátora za TOP 09 Luďkem Nečesaným. Státní zástupce pro něj požaduje trest 9 let v nápravném zařízení kvůli penězům, které v době jeho ředitelování v liberecké nemocnici posílaly na účet jeho ženy farmaceutické firmy.

Státní zástupce Lukáš Otipka žaluje Nečesaného, že si na úplatcích od farmaceutických firem přišel na 23 milionů korun. K tomu mu měla posloužit jím založená, ale na jeho ženu zapsaná firma, kam měly farmaceutické firmy posílat peníze výměnou za to, že dodávaly do skladů Krajské nemocnice v Liberci, které Nečesaný šéfoval.

„Mám za to, že vina byla prokázána dle podané obžaloby,“ řekl ČTK státní zástupce Lukáš Otipka. Státní zástupce žaluje i Nečesaného ženu Šárku, vystudovanou kadeřnici, jejíž firma měla údajně farmaceutickým společnostem poskytovat konzultace. Jaké, to ale oba manželé nejsou u soudu schopni doložit.

Obžalován je i představitel společnosti MedicCor Tomáš Macháček. Macháček měl být jedním z těch, kteří posílali peníze na účet firmy Šárky Nečesané. Ta měla pak skrze svou společnost Sarmed tuto činnost krýt a legalizovat.  Pro Macháčka a Nečesanou požaduje státní zástupce podmíněné tresty.

Jedna z největších libereckých korupčních kauz se začala projednávat u zdejšího soudu v lednu tohoto roku. Státní zástupce Lukáš Otipka žaluje bývalého ředitele Krajské nemocnice Liberec  Luďka Nečesaného, že přijímal úplatky od zdravotnických firem, kterým poté umožňoval dodávat do nemocničních skladů. Jeho ženu Šárku zase viní z toho, že legalizovala tyto příjmy pocházející z trestné činnosti skrze svoji firmu Sarmed.

Oba manželé si takto měli mezi lety 2007 až 2010 přijít na 23 milionů korun. Nečesanému hrozí 12 let vězení, jeho ženě Šárce až 8 let a třetímu obžalovanému v procesu, zástupci firmy MedicCor Tomáši Macháčkovi, která je podle státního zastupitelství jednou z firem, které Nečesaného podpláceli, Tomáši Macháčkovi až 6 let za poskytování úplatků.

Lukáš Nečesaný a jeho žena měli skrze společnost Sarmed ve zmíněném období přijmout úplatky od více firem. Například společnost Medtronic jim měla poskytnout platbu téměř 10,5 milionu korun, bývalý Nečesaného zaměstnavatel B Braun Medical přes 9 milionů, NT Medica necelé dva miliony korun a peníze v řádech statisíců měla Nečesaná přijímat i přímo.

Jak ale náš web již v minulosti upozornil, měl Luděk Nečesaný  problémy se střetem zájmů již v minulosti. Když v  letech 2003/2004 působil ve zmíněné  Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, byl odtud Radou Středočeského kraje odvolán. Důvodem měly být právě vazby na farmaceutické firmy v čele s B.Braun Medical.

Nečesaný má rovněž dlouhodobě silné vazby s libereckou politikou. Za dob dominance ODS býval rád  vidět s lidmi jako Radim Zika či Přemysl Sobotka a dokonce hrál i za Zikův tým Northern stars po boku manažerů z firmy Syner, která je úzkými vazbami na libereckou politiku proslulá. Před komunálními volbami v roce 2010 dokonce kandidoval na primátora za TOP 09 v čase, kdy se mluvilo o povolební pravicové koalici s ODS. Vaz mu zlomily intriky v liberecké TOP 09 (dnes strana kandiduje se Starosty pro Liberecký kraj), která nakonec skončila bez kandidátky.

V posledních letech si získal ale i důvěru některých politiků nových stran. Nejblíže má Nečesaný v současnosti ale asi k ANO. Jeho dlouholetá kolegyně a nynější poslankyně za ANO Jana Pastuchová nadstandardně lobovala v případě kauzy jeho syna u tehdejší ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové.

 

 

Subscribe
Upozornit na
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V komentářích k výběru L. Nečesaného na pozici generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec se vyskytla řada otázek, které si zasluhují důkladnější vyjasnění. Na některé
Další závažná pochybení ze strany vedení liberecké záchranné služby odhalila kontrola, kterou si zadal Liberecký kraj. Na záchrance nebyly jen za podivných okolností zaměstnávány
Někdejší dlouholetý primátor za ODS Jiří Kittner se rozhodl k dnešnímu dni rezignovat na své funkce v Krajské nemocnici Liberec (KNL). K dnešnímu dni
Krajská nemocnice Liberec (KNL) se stala místem, kde se po převratu na liberecké radnici a odvolání primátora Jana Korytáře na jaře 2011, realizovaly zákulisní