Minulý týden se u soudu četla výpověď někdejšího úřednického šéfa dotací na městě, Michala Vereščáka. Ten sice mezi obžalovanými není, ale jeho role se zdá být v celé kauze zásadní a osvětluje tak i role mnohých obžalovaných, například ředitele libereckého ROP Severovýchod Bořka Machatého nebo hejtmana Martina Půty.
Michal Vereščák je bývalý vedoucí odboru na magistrátě v Liberci, předtím působil jako ředitel ROP Severovýchod v Liberci, kde jej po jeho odchodu na magistrát nahradil jeho přítel, jeden z hlavních obžalovaných v celé kauze, Bořek Machatý.
Vereščák působí jako klíčová osoba celé kauzy. Obžalovaní – Bořek Machatý a jednatel společnosti Byzmark, která Metrostavu fakturovala za dotační poradenství, Tomáš Petrášek, již v prosinci při prvním veřejném jednání soudu uvedli, že právě Vereščák je spolu seznámil a dal dohromady. Nicméně Vereščák obviněn ani obžalován nebyl.
V odposleších, které byly čteny jako součásti svědeckých výpovědí, často odmítá mluvit do telefonu nebo komunikovat přes maily, na rozdíl od ostatních, dnes obžalovaných aktérů celé kauzy. Jeho přátelé a lidé, kteří se na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény podíleli, to dokonce měli za projev Vereščákovi arogance.
„No jo, on je už takovej, to je asi z toho jeho pocitu moci“, sděloval dle policejních odposlechů ředitel ROP Severovýchod Bořek Machatý telefonem Petru Jirkůvovi, kterému se nelíbilo, že je Vereščák málo komunikativní a operativní a nechce moc věcí řešit po telefonu. Při výpovědi na policii, kterou u soudu četl soudce, pak nejčastější Verešákovy odpovědi byly „Nevím“ a „Nepamatuji se“.
Ostatně samotný Petr Jirkův ze společnosti Developer CZ, který měl pro Metrostav celou stavbu kostela na starosti jako technický dozor investora a který figuroval i v orgánech žadatele o dotaci, společnosti Geotermální energie pro občany, se chtěl zbavit jakožto prostředníka člena liberecké ODS Tomáše Petráška a jeho firmy Byzmark, s.r.o., která od něj a od Metrostavu inkasovala peníze za poradenství k projektu. Podle státního zástupce Petrášek plnil jen roli bílého koně a stejně tak jej vnímali i investoři z Metrostavu.
„Hele, co si budeme říkat, stejně tam všechno dělají jen ti dva a Petrášek je jen bílej kůň, já jsem pro, abychom ho vyplatili a zbavili se, pokud teda nebude chtít nějak moc,“ hovoří v policejních odposleších Petr Jirkův se zástupci Metrostavu. Zda „ti dva“ byli Bořek Machatý a Michal Vereščák, to u soudu nezaznělo, byť státní zástupce z takové činnosti Machatého viní.
Soudce minulý týden při četbě Vereščákovi výpovědi přednesl i záznam jeho telefonátu s Bořkem Machatým, kde mu Vereščák sděluje, že měl právě jednání s hejtmanem Martinem Půtou, který mu sdělil, že se snaží přesvědčit tehdy svého koaličního Jana Korytáře ze Změny pro Liberec, aby podpořil změnu financování projektu.
„Teď jsem mluvil s Půtou, říkal, že se snaží zlomit Korytáře, ty vole, to bys nevěřil, co to je za zm*da nehoráznýho, ten Korytář,“ říká do telefonu Vereščák Machatému. Evidentně tak naráží na skutečnost, že Jan Korytář trval na tom, aby peníze Metrostavu byly vyplaceny až po skončení akce a po následné kontrole.
To po odsouzení tehdejšího předsedy Geotermální energie pro občany Jiřího Zeronika z korupce na Korytářův návrh podpořil i hejtman Martin Půta, který pak ale po schůzkách s lobbisty Metrostavu obrátil a prosazoval urychlené, etapové vyplácení peněz. Metrostavu totiž hrozilo, že o peníze, které sám investoval do kostela (kde dle žaloby počítal s předražením o více jak 20 milionů), přijde. Podle státního zástupce tak Půta konal v rozporu se zákonem a za slíbený úplatek.
Michal Vereščák odešel z libereckého magistrátu po zvolení Změny pro Liberec do vedení města v roce 2014. Do funkce přišel v roce 2010 za Jiřího Kittnera, kde vystřídal Tomáše Hample (dnes zastupitel za ODS), který na magistrát přišel z firmy Investorsko inženýrská. Nicméně jak ukázal náš web, v letech 2016-2018 náměstek Tomáš Kysela (zvolený a vyhozený z ANO) Vereščáka za zády rady města platil nízkými částkami, které nemusel vykazovat jako poradce a Vereščák si tak přišel na téměř milion korun ročně. Jako externí poradce působí na libereckém magistrátu i dnes za koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS.
Vereščák byl v minulosti členem ČSSD, se kterou se ale rozešel poté, co ho strana vyškrtla z kandidátky při volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010, když vyšlo najevo, že si Vereščák platí vlastní nákladnou kampaň za pomoci podnikatelských sponzorů, které ovšem nechtěl jmenovat.