Liberec bude mít novou koaliční vládu, která byla stvrzena na Halloween a která není žádným překvapením. Skutečným vítězem letošních voleb ve městě pod Ještědem jsou ale zákulisní podnikatelské skupiny, které místní politiku více či méně nepokrytě ovlivňují.
V diskusích na našem, ale i jiných webech nebo na sociálních sítích se pro novou koalici Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS ujímá název „vláda kmotrů“ nebo „koalice kmotrů“. Lidová tvořivost tak reaguje na skutečnost, že v Liberci stále a více rozhodují podnikatelské skupiny, což je výsledkem, ale i důsledkem toho, že 60% lidí na volby pravidelně kašle.
„Koalice kmotrů“ ale není úplně přesný a ni poctivý název. V tradiční a často zromantizované představě vycházející z mafiánských románů, jako je například ten od Maria Puzza, je kmotr někdo, kdo řídí kriminální činnost celého podsvětí, ale žije ve své národnostní i sociální komunitě ve velké úctě a respektu.
Tak daleko v Liberci nejsme. Organizovaný zločin jen tu a tam vystrčí růžky (byť například prolomení zákazu hazardu se Liberec za této vlády klidně může dočkat, když v radě budou sedět dva ze tří jeho největších lobbistů), hlavní gró celého libereckého příběhu je v privatizaci zisků plynoucích z veřejného sektoru a v jeho ruinování a zadlužování.
To je sice zcela zavrženíhodné a Liberec ukázal všem českým zemím, kam umí vést (dle vlastního označení) „autentická pravicová politika ODS“, která město dohnala skoro do insolvence, ovšem a samozřejmě vedle toho, že například místní podnikatelské kruhy kolem Syneru naopak na veřejných zakázkách zbohatly do nevídaných rozměrů. Nicméně většina toho proběhla a probíhá de iure.
Rozhodně také nelze tvrdit, že by v Liberci byli podobní podnikatelé váženi a ctěni. Ale protože jsme v Čechách, kde se nechodí do ulic a k volbám, ale camrat k pivu, má Liberec vládu, jakou chtělo těch 40% voličů, co k volbám došlo.
Po politické stránce jsou skutečně vítězem podnikatelé, kteří mají prsty mezi politiky. Není to jen u ODS, jejíž dva členové rady nepustí ani pořádně k vyjednávání a nepokrytě je tak sami označí za loutky, ale i primátor Jaroslav Zámečník vzhledem ke své kariéře absolutně loajálního člena místní ODSyner po dobu 23 let dává tušit, kdo bude hrát v politice prim.
Silné podnikatelské tlaky spojené s výběrem kandidátky i rady fungují i u ANO. V radě města tak nebude nikdo, kdo by tomuto odolával nebo aspoň chtěl odolávat. Zajímavé také je, že do rady města nebyli připuštěni ani zástupci KDU-ČSL a TOP 09, pro které je tak úspěch na kandidátce Starostů labutí písní vlastních samostatných existencí.
Nicméně poslední dny přeci jen přinesly jedno zajímavé srovnání. V týdnu kdy se podepisovala koaliční smlouva, unikly odposlechy z kauzy dopravního podniku, kde je stále více zřejmé, jak lidé ze Starostů, ODS a ANO veřejnou dopravu v Liberci a kraji tunelovali a konali v něm ve prospěch zásvětních podnikatelů, často i cíleně tak, aby podnik a město poškodili.
Ohledně ANO je potřeba říci, že se jedná o (až na pár jmen) nový tým a za drancováním dopravního podniku stála partička kolem Tibora Batthyányho. Ta ale byla zvolena na popularitě Andreje Babiše, aby v Liberci rychleji než jinde ukázala, jací lidé a proč se do politiky na Babišových zádech hrnou. V Liberci tak nezbývá doufat, že se u místního ANO nebude opakovat Batthyányho příklad.
Nicméně to, že stejná koalice, která tak „úspěšně úřadovala“ v dopravním podniku, se dnes nad celým městem (včetně dopravy) ujímá vlády, může být pro její fungování znamenitou vizitkou. Snad se ale tento halloweenský scénář nenaplní.