50 let od okupace Liberce a Československa

Přesně před padesáti lety se Liberec probudil do zlého rána. Byl jedním z prvních českých měst, které okupovaly „bratrské armády“ Varšavské smlouvy, které na tancích přijely pohřbít sen o vlastní, české cestě k demokratickému socialismu. Běsnění okupačních vojáků v Liberci nepřežilo devět lidí.

Vojska Varšavské smlouvy do Liberce přijela již v noci z dvacátého na jednadvacátého srpna. Samotné invaze se zúčastnilo až 750 tisíc vojáků a přes 6 tisíc tanků. Vojska se na celém území tehdejšího Československa setkala se spontánním odporem obyvatel, přesto na mnoha místech došlo ke ztrátám na životech.

Již v nočních hodinách došlo k prvním konfliktům mezi okupanty a mladíky, kteří vylezli na lešení, které tehdy obklopovalo libereckou radnici. V následujících dnech se počet obětí rozrostl na devět.

Za násilný vojenský vpád zaplatili životem Eva Livečková, Rudolf Starý, Bohumil Kobr, Stanislav Veselý, Josef Fialka, Zdeněk Dragoun, Jindřich Kuliš, Miroslav Čížek a Vincenc Březina. Nejmladšímu bylo pouhých 19 let, nejstaršímu 72 let. Šest obětí si vyžádala ranní nesmyslná střelba v prostorách kolem radnice a další tři lidé zemřeli následkem stejně nesmyslné havárie jednoho z projíždějících tanků, který narazil do podloubí.

Vojenská okupace Československa byla aktem agrese ze strany Sovětského svazu a ostatních zemí Varšavské smlouvy. Tehdejší sovětské vedení se obávalo demokratizačních trendů v Československu, které měly za cíl vybudovat vlastní formu socialismu, jít jinou cestou než byla závislost na Sovětském svazu.

Smutné výročí si Liberečané připomenou na vzpomínkové akci nazvané Jednadvacátého. Na náměstí Dr. Edvarda Beneše bude od 13 hodin připraven bohatý program – budou se promítat dokumentární snímky i archivní záběry srpnových událostí v Liberci, je připravena také replika dobových novin Svobodný Vpřed.

Hodinové živé vysílání z prostorů Malé výstavní síně a rozhovory s pamětníky nabídne od 14 hodin Český rozhlas Liberec. V 17 hodin bude program pokračovat připomínkou obětí okupace a čestnou salvou a vyvrcholí koncertem písní Karla Kryla v podání Petra Chalupy.

Náměstí bude dominovat dobový tank, který se stane součástí interaktivní výstavy velkoformátových fotografií. Autorem konceptu výstavy je student Školy Kateřinky Jan Devátý. Expozice potrvá do 29. srpna.

 

 

Subscribe
Upozornit na
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a