V sousedním Jablonci nad Nisou občané rozhodli v místním referendu o zákazu hracích automatů ve městě. Stalo se tak během referenda, které proběhlo spolu s prezidentskými volbami. Referendum si lidé zorganizovali sami, když vedení města vrátilo hazard, který před posledními loňskými volbami zakázalo.
Občanský aktivismus a demokracie dnes slaví v Jablonci velký úspěch. Proběhlo zde místní referendum v Jablonci nad Nisou, v němž lidé rozhodovali o existenci hracích automatů a dalších přístrojů v jabloneckých kasinech, je platné. K urnám se dostavilo 39,37 % oprávněných osob. Jablonečané se jasně vyslovili pro zákaz hracích automatů.
Otázka referenda zněla:
„Souhlasíte s tím, aby město Jablonec nad Nisou, z důvodu ochrany veřejného pořádku a zvýšení bezpečnosti ve městě, učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k bezodkladnému zamezení provozu výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterních terminálů, centrálních a lokálních loterních systémů a dalších loterií uvedených v § 2 písm. e), g), j), l), m) bod 2 a n) a § 50 odst. 3 zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, a totalizátorových her a technických her uvedených v § 3 odst. 2 písm. c) a e) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách?“
Jaká je řeč čísel?
Celkový počet oprávněných osob: 36 045 osob
Celkový počet zúčastněných osob: 14 192 osob = 39,37 %
Celkový počet platných hlasů: 14 132 hlasů
Počet odpovědí ANO 12 482 hlasů = 87,95 % platných hlasů a 34,63 % z celkového počtu oprávněných osob
Počet odpovědí NE: 1 487 hlasů = 10,48% platných hlasů
Počet Zdržel se: 163 hlasů
V referendu hlasovalo cca 2/3 voličů, kteří se dostavili k volbě prezidenta republiky v 1. kole. Referendum je závazné a platné, jelikož v něm hlasovalo více jak 35% oprávněných občanů.
V Jablonci nad Nisou byly hazardní hry s automaty zakázány již před posledními komunálnímu volbami v roce 2014. Jak se ale ukázalo, byla to jen vějička na voliče. Nedlouho po volbách se začaly znovu povolovat herny, byť s upraveným názvem na „kasíno“. Princip, kde hrály dominantní úlohu hrací automaty, které mají jednoznačně nejvíce devastující vliv, ale zůstal zachován. V Jablonci nad Nisou bylo takto povoleno až 11 kasín. Nyný z nich musí do tří let a navěky zmizet herní automaty.
To vzbudilo ve městě občanský odpor, byl založen spolek Jablonec bez hazardu, který sehnal dostatek podpisů pro konání referenda, které muselo zastupitelstvo vyhlásit v říjnu loňského roku. Jak dopadlo, je popsáno výše. Mezi aktivistami, kteří se nejvíce zaloužili o vznik a průběh refenda byli zástupci Změny pro Jablonec nad Nisou a Pirátů.
V sousedním Liberci je situace velice podobná. Zdejší nejsilnější straně, Změně pro Liberec, se podařilo prosadit zákaz hazardu a heren ve městě před Vánoci 2016. V reakci na to, ale započala masivní kampaň ze strany herní lobby, nejvíce se v její prospěch angažovali primátor zvolený za ANO Tibor Batthyány, Jiří Šolc ze Starostů pro Liberecký kraj a zástupci ODS.
Nakonec primátorovi Batthyánymu a zastupiteli Šolcovi podařilo sehnat o jeden hlas navíc, a to za krajně podivné situaci, kdy si další zastupitelka za ANO „vzpomněla“, že vlastně chtěla hlasovat jinak a do Liberce se tak vrátil hazard a herny, se všemi negativními a kriminálními důsledky v plné síle.