Ve čtvrtek 7. září proběhne první po prázdninové zastupitelstvo. Vrcholem zastupitelstva bude pravděpodobně problém, který má město se soukromou společností BusLine, která pro něj provozuje autobusovou dopravu. Část zastupitelů (Změna) vztahy s BusLine kritizuje dlouhodobě, mluví dokonce o vydírání, část ostatních zástupců lidu (ODS, ANO) ale tyto vztahy pevně hájí. Zastupitelé se také budou věnovat dotacím. Ať těm, které se městu podařilo získat, tak těm, které jejichž vracení mu nyní dělají problémy.
Bod č. 18 – opatření města k budoucím ztrátám v dopravním podniku
Problémem, kterým se budou zastupitelé zabývat je smlouva mezi dopravním podnikem a dopravní firmou BusLine, kterou bez výběrového řízení v roce 2009 uzavřel tehdejší primátor Jiří Kittner z ODS. Ta byla několikrát (včetně nezávislého auditu) označena jako krajně nevýhodná pro město.
BusLine nyní požaduje ušlý zisk za rok 2016 v hodnotě 28 milionů. Vzhledem k době, na kterou je smlouva uzavřena by se podobnou politikou mohla firma, která bez výběrového řízení dostala v Liberci 40% a v Jablonci 100% zajištění dopravy, dostat k požadavku až čtvrt miliardy korun.
S tím nesouhlasí zejména zástupci Změny pro Liberec, naproti tomu BusLine dlouhodobě podporují zejména členové ODS a zastupitelé zvolení za ANO. Na tomto zastupitelstvu předkládají zastupitelé Změny návrh na prošetření požadavku BusLine, který označují za vydírání, návrh na změny v orgánech dopravního podniku a případnou možnost soudního sporu s firmou.
Podobná politika BusLine minulý týden vedla na kraji k tomu, že i hejtman Martin Půta prosazuje konec spolupráce s podobnými firmami a vytvoření krajského autobusového dopravce. Problémům spojeným s pomalou privatizací veřejné dopravy na Liberecku firmou BusLine, která je spojena s mnoha politiky, se na našem webu věnujeme dlouhodobě. Více k aktuálnímu bodu na zastupitelstvu zde
Bod č. 21 – přijetí dotace na projekt Energeticky udržitelný Liberec
Liberec se spolu s dalšími obcemi zavázal k snižování energetických výdajů a emisí CO2 ve městě. Sleduje tím nejen ekologické požadavky, ale slibuje si i ušetření výdajů a zlepšení životních podmínek obyvatel Liberce. K tomu má sloužit dotace ze Státního fondu životního prostředí, kterou se podařilo městu získat. Podobných malých a menších dotací, které se dostanou do Liberce, je na programu čtvrtečního zasedání zastupitelstva více. Více k Energeticky udržitelnému Liberci zde
Bod č. 208 – vratka dotace na Bazén
Problém se týká špatně připraveného projektu na přístavbu bazénu, který v Liberci realizovala společnost Syner na základě podezřelého výběrového řízení z doby primátorování Jiřího Kittnera. Tato zakázka stála místo primátora jeho nástupce Jana Korytáře, který ji odmítl podepsat.
Později ale poskytoval dotace (Ministerstvo financí ČR) přišel s požadavkem, aby část dotace (4,7 milionu) byla vrácena jako nezpůsobilý a neoprávněný výdej, který byl ale již proplacen. Nové vedení města v čele s náměstkem pro ekonomiku Janem Korytářem se rozhodlo dotaci vrátit, jelikož hrozilo vrácení celé dotace a ne její části. Částky se ale město nevzdalo, chtělo ji zpětně po ministerstvu vymáhat. Spor s ministerstvem již začal.
Tento postup ale silně kritizovala opozice v čele se Starosty pro Liberecký kraj, byť za jejich vlády problém celý vznikl. Vytýkali současnému vedení, že rozhodlo o vrácení dotace neoprávněně, bez souhlasu zastupitelstva. Na Jana Korytáře bylo dokonce podáno anonymní trestní oznámení pod smyšleným jménem, které ale policie odložilo jako bezdůvodné. Více zde