Během jednání zastupitelstva vystoupil člen Spolku na Ladech Jiří Smetana, který skrze své konexe na radnici protlačuje zánik komunitní zahrady u pivního baru Azyl. Když byl dotazován, zda zakládající člen tříčlenného spolku, který chce pronajmout pozemek, je Michal Frydrych neblaze pověstný bývalý úředník s vazbami na zdejší ODS, který si udělal ze své funkce kšeft a stál veřejnou kasu nemálo milionů (ale i na další, Smetanovi nepříjemné otázky), primátor Batthyány situaci neustál a vypnul zastupitelům mikrofon.
Hrané morální rozhořčení nedokázalo zakrýt, že je mu nemilé, když se probírají nepříjemná fakta u strany sporu, za kterou tak okatě kope. A že tak dostane na frak demokracie i zákonné právo zastupitelů se ptát a chtít odpovědi? Tak o to snad nikdy moc nešlo…
Jak se Jiří Smetana a jeho dva noví přátelé staví do role najednou probuzených občanských aktivistů na úkor skutečné komunitní zahrady, která vznikla kolem libereckého klubu Azyl svépomocí nadšenců na místě bývalého smetiště, jsme informovali již v před nedávnem. Notně u toho využívá svých přátelských styků s Petrem Neuhäuserem, vedoucím odboru kanceláře primátora Batthyányho, který ovšem místo úřednické role má náplň politické intrikaření a PR vlastní strany.
Situaci využíval nejvíce Ondřej Červinka z ODS, který se skrze, někdy až trapné Smetanovy lži (například, že náměstkyně Hrbková, která je ve funkci dva roky, osm let kryje nelegální zahradu Azylu) neustále útočil na náměstkyni Karolínu Hrbkovou a požadoval její odvolání. Ta ale po zkušenostech se Smetanou a Frydrychem, kteří si ji nelegálně nahrávali a sestříhanou verzi používali ve zmanipulovaných reportážích mediální sekce společnosti Syner, trvala na tom, že odpoví až na základě zápisu, a to zcela konkrétně. A popravdě řečeno – zcela pochopitelně…
O tom, že Ondřej Červinka je stále věrný své pověsti vykonavatele cizí vůle z dob svého působení na radnici, ho pak usvědčila (nejen) hezká momentka ze zákulisí, kde si u cigaretky či dalšího občerstvení notoval a po zádech se poplácával právě se Jiřím Smetanou a Michalem Frydrychem, dokonce ve společnosti snad ještě více zahořklého představitele strany, kterou oba poslali ke dnu, Jiřího Kittnera. Přičinlivý Petr Neuhäuser samozřejmě nesměl chybět. Holt vzpomínka na zlatá modrá stračí léta jen tak nevymizí…
Přes dvě a půl hodiny se zastupitelé dohadovali o dalším postupu ohledně liberecké teplárny, kde má město pouze 30% majetkového podílu a kde většinový vlastník patřící do holdingu německého města Mannheim ždíme obyvatele Liberce na nehorázných cenách tepla. Grilován přitom byl zástupce právě většinového vlastníka.
Vypadá to, že i vedení města, které jako první za celou historii se rozhodlo problém řešit, dochází s majoritním akcionářem trpělivost a čím dál víc přichází na stůl možnost, že zruší usnesení z roku 2008, které de facto váže patnáct tisíc libereckých domácností k teplárně. Možná je na čase, aby i soukromý vlastník kdysi veřejného statku ochutnal slasti konkurence a volného trhu. Tedy není -li ochoten ustoupit ze své ziskuchtivosti.
Do zástupce holdingu se obouvali, ale většinou velice věcně, zástupci skoro všech stran. Z opozičních to byl Jan Marek ze Starostů pro Liberecký kraj, František Gábor z TOP 09 a za koalici Jan Korytář. Ač se dotazovaný člen dozorčí rady snažil sebevíc, obhájit neobhajitelné moc nedokázal.
Na usnesení se ale zastupitelé nakonec nedohodli. Před zájmy občanů sehrála roli politická řevnivost, kdy například Starostové pro Liberecký kraj se nedokázali vzdát svého postoje „my jsme Vám to říkali“. Na to zástupci koalice odpovídali ve stylu: tak proč pro vás děláme semináře, které chcete? Postoj Starostů je ale poctivý sotva napůl, když byli u moci (a jedno v kterém tričku) nikdy je cena tepla nezajímala, začali s tím až v moment, kdy se o něj začala prát současná koalice Změny a (ex)ANO.
Bizarní tečkou bylo v dotazech zastupitelů vystoupení stálice a předsedkyně místní KSČM, která zaútočila na Jana Korytáře, který se má za Liberec účastnit setkání sudetských Němců. Nacionalistický výlev, jako střižený z éry poválečného stalinismu, je zvlášť groteskní u představitelky strany, která byla v Liberci skoro před sto lety založena jako vůbec první v českých a slovenských zemích – a to právě sudetskými Němci a na základě přísného internacionalismu, bratrství mezi národy a boji s nacionalismem. To ale holt byli jiní komunisté…Lysákovou ale naštěstí doslova setřel Jiří Šolc, který řekl, že pokud by Korytář nemohl, rád jej zastoupí a za své.
V osm hodin se napjaté povětří květnového zastupitelstva rozhodl vyvětrat sám primátor, který navrhl a podařilo se mu prosadit, že zastupitelstvo bude pokračovat za týden. Prý kvůli atmosféře. Může za tím být i jednání o valných hromadách Severočeské vodárenské společnosti a dopravního podniku, které sám navrhnul stáhnout na poslední chvíli a kde nepůjde o málo. Údajně kvůli nejasnostem v materiálu, přítomnost Jiřího Kittnera na zastupitelstvu, který dle kritiků ve vodárenské za Batthyányho podpory hájí betonové zájmy místní lobby, by mohla mluvit jinou řečí…
Zda je to pravda, ukáže se, jako mnohé jiné, za týden.