Ve čtvrtek proběhne květnové zasedání zastupitelstva města Liberce. Koalice trvá, nic nenaznačuje tomu, že by se ve vedení města měly udát významnější změny. Tomu odpovídá i na první pohled nekonfliktní program bodů, které jsou připraveny k projednání. Zdání ale může klamat.
Bod č. 17 – delegace zástupce města na valnou hromadu Severočeské vodárenské společnosti
Severočeská vodárenská společnost (SVS) zaslala městu pozvánku na svou valnou hromadu, která se uskuteční v polovině června v Teplicích. Na pořadu jednání valné hromady jsou zásadní body jako například změna stanov, zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020, volba části členů dozorčí rady nebo volba výboru pro audit společnosti. Město má zastupovat primátor Tibor Batthyány (exANO).
S Batthyányho působením v SVS má dlouhodobě problém nejen část opozice, ale i koaliční partner Změna pro Liberec. Vyčítají mu, že za jejími zády nominoval za Liberec do dozorčí rady SVS Jiřího Kittnera a stále jej tam drží.
SVS je společnost v majetku obcí Ústeckého a Libereckého kraje, která generuje díky cenám vody, které jsou na severu Čech jedny z nejvyšších, obří zisky, které jsou poté znovu investovány do infrastruktury. Během posledních dvou dekád tyto stavební zakázky pak získávaly od SVS v Ústeckém kraji firmy navázané na místní kmotry ODS jako Alexander Novák nebo Patrik Oulický, v kraji Libereckém to byla a je potom společnost Syner. Více zde
Bod č. 18 – delegace zástupců města na valnou hromadu dopravního podniku
Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) chystá valnou hromadu, kde Liberec má zastupovat náměstek Tomáš Kysela (exANO).
I v tomto bodě dochází mezi koaličními stranami k pnutí. Změna pro Liberec dlouhodobě poukazuje na nevýhodnost smlouvy mezi dopravním podnikem a firmou BusLine, která ovládá v Jablonci 100% městské dopravy a v Liberci zhruba 40% a je skrze své bývalé manažery personálně provázaná s vedením dopravního podniku. Nevýhodnost smluv s BusLine kritizoval i nezávislý audit, který byl zadán externí firmě. Zástupci ANO, ale v reakci na kritiku Změny, spolu s opozicí (zejména ODS) odvolali jejího zástupce Josefa Šedlbauera z orgánů dopravního podniku.
Na programu valné hromady má být volba změna stanov, účetní uzávěrka, hospodářský výsledek nebo volba auditora, kterým má být opět firma VGD spojená skrze své majitele s libereckou ODS, která roky smlouvy s dopravním podnikem a BusLine označovala jako standardní, dokud nebyl audit zadán jiné firmě, která přišla s naprosto rozdílným výsledkem. Více zde
Dopravní podnik rovněž předkládá zastupitelům memorandum, kde hovoří o nutnosti navýšení investic. Více v bodě 19 – zde
Bod č. 22 – záměr výkupu pozemků u kláštera a hráze rybníka Tajchmile
Vedení města se chystá vykoupit od libereckého podnikatele pozemky kolem kláštera, nad Liebiegovou vilou, které slouží veřejnosti jako spojnice z centra k liberecké přehradě. Pozemky byly nejdříve v 90. letech privatizovány, posléze, za minulé vlády padal návrh na jejich odkup či směnu za jiné pozemky, ale město se s majitelem nedohodlo, požadoval za ně pro město nepřijatelnou částku. Nyní se mají pozemky vrátit do veřejného vlastnictví za cenu několikanásobně menší – 4,8 milionu korun.
Město rovněž uvažuje scelit pozemky kolem Veseckého rybníka – oblíbeného Tajchmile a v budoucnu je využít pro veřejnost, i proto chce od Povodí Labe koupit jeho hráz. Více zde