Policie navrhuje obžalovat hejtmana Půtu a další v rozsáhlé kauze tunelování evropských dotací

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli státnímu zástupci obžalovat hejtmana Martina Půtu z přijímání úplatku a zneužívání pravomoci. Spolu s ním je obviněno dalších 12lidí a 4 firmy. Vyšetřování rozsáhlé kauzy kolem tunelování evropských dotací trvalo více jak dva roky. Hejtman svá obvinění odmítá.

Policejní šetření na jedné z nejrozsáhlejších kauz, která monitoruje potenciální kriminální aktivity kolem čerpání evropských dotací v Liberci, skončilo koncem loňského roku. Poté se se spisem seznamovali advokáti obviněných a nyní policie předává hotový spis státnímu zástupci, který zváží, zda obviněné obžaluje, pro jaké trestné činy a pošle je k soudu. První s informací přišel deník Právo.

Policie viní skupinu osob, mezi nimiž jsou čelní představitelé Metrostavu, zástupci technického dozoru investora, úředníci ROP Severovýchod i liberecký hejman Marin Půta a jeho prodloužená ruka Jaromír Dolanský. Odpovědnost mají nést i čtyři firmy.

Všichni se měli aktivně podílet na umělém navyšování ceny za rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, který získal dotaci cca 55 milionů z evropských fondů. Přitom podle policie se jednalo o cenu značně navýšenou a zhruba 23 milionů mělo jít na úplatky mezi politiky, úředníky a manažery stavařských firem.

Čelní manažeři Metrostavu Jaroslav Stuchlík (ředitel oblastní divize), Jan Petráň (manažer Metrostavu) a Petr Jirkův, jednatel společnosti Developer CZ a předseda správní rady GEPO se často dohadovali o vývoji situace kolem kontroverzní zakázky. Jednali například s ředitelem liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořkem Machatým nebo hejtmanem Martinem Půtou, který se konkrétně s Janem Petráněm opakovaně scházel na benzínové stanici v Liberci nebo na tradičním místě zákulisních jednání – ve skyboxech liberecké Tipsport arény. Vyplývá to z policejních odposlechů, které například Půtovu roli v kauze jasně dosvědčují.

Metrostav i společnost GEPO, která kostel za dotace opravovala, měly situaci dobře podchycenou u místních úředníků. Ředitel Liberecké pobočky ROP Severovýchod  Bořek Machatý  v rozporu se svými pracovními povinnostmi, za příjemce dotace, zpracovával monitorovací zprávy a další doklady, které byly předkládány úřadu, a to s vědomím, že jsou v této souvislosti předkládány doklady s nepravdivými informacemi. Machatého zatkla policie spolu s dalšími již v dubnu roku 2014. Další v čele s hejtmanem pak byli obviněni na konci téhož roku.

Část úplatku měla jít i na liberecký magistrát, v obvinění pro blíže nespecifikovanou osobu, která ale měla pracovat na odboru evropských dotací a IPRM. Jako podstatný svědek začal s policií spolupracovat i bývalý liberecký zastupitel a jednatel GEPO Jiří Zeronik.

 

Hejtmanovi hrozí až deset let vězení. On sám trvá na své nevině a tvrdí, že žádný úplatek nikdy nepřijal. Celé kauze se podrobně věnujeme několik let.

Subscribe
Upozornit na
76 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Státní pozemkový úřad směnil s majiteli Syneru obrovské pozemky u Stráže pod Ralskem, kde má vyrůst zóna lehkého průmyslu i velkokapacitní bateriové úložiště. Stát
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil