Hejtman Půta protlačil do vedení liberecké nemocnice svého kamaráda. Bez výběrového řízení

Několik měsíců před klíčovou investicí v Krajské nemocnici Liberec – výstavbou nového pavilonu za 1,4 miliardy korun, prosadil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) svého blízkého přítele za předsedu představenstva nemocnice.  Bez výběrového řízení a konzultace s odborníky či dalšími akcionáři.

 

Novým předsedou představenstva Krajské nemocnice Liberec (KNL) se stal Pavel Marek. Na nejdůležitější post v nemocnici byl protlačen díky svým vazbám na hejtmana Martina Půtu, jehož je osobním a rodinným přítelem. Ve zdravotnictví předtím nikdy nepracoval a že je jeho hlavní devízou blízký vztah s hejtmanem nikdy nepopíral.

Kvůli instalaci Pavla Marka do vrcholné funkce rezignoval dosavadní předseda představenstva, lékařský ředitel a zasloužilý lékař liberecké nemocnice Richard Lukáš. „Pan Marek byl do představenstva dosazen již před devíti měsíci jako osobní exponent pana hejtmana Martina Půty, již tehdy jsem s tím nesouhlasil a proto, když za mnou pan hejtman v úterý přišel s tím, že je zájem, aby se stal předsedou představenstva, rozhodl jsem se rezignovat. Jsem přesvědčen, že takový post řídit nemůže,“ sdělil našemu serveru doktor Lukáš.

Jak potvrdil Richard Lukáš i další členové orgánů krajské nemocnice, Pavel Marek se netajil již v minulosti tím, že se chystá být předsedou představenstva. V něm působí již devět měsíců a již jeho volba za člena představenstva byla tehdy kritizována. K jeho prosazení, a to bez jakéhokoliv výběrového řízení, do pozice předsedy představenstva došlo ale až po volbách, kde drtivě zvítězili Starostové pro Liberecký kraj.

Svůj krok navíc hejtman Půta nekomunikoval ani s ostatními akcionáři KNL, který jsou město Liberec a město Turnov. K situaci se tradičně ostře vyjádřil na sociální síti například liberecký primátor Tibor Batthyány (ex ANO): „Liberecká nemocnice je unikátní v tom, jak hospodaří a funguje. A mně se vůbec nelíbí tyhle personální šachy, kdy se zbavujeme odborníků. Pan Lukáš je jedním z těch největších, které znám. Vím, že kde se bude stavět pavilon za více než miliardu, tam se slétají supi, ale proč to má odnášet odborný zdravotnický management?“

Změna pro Liberec k celé situaci dokonce vydala i tiskové prohlášení, Zuzana Kocumová v něm říká: „Pan Marek byl nominován do pozice člena představenstva již v dubnu, a to proti vůli minoritního akcionáře, města Liberec. Již tehdy jsme poukazovali na jeho nulové zkušenosti z oblasti zdravotnictví i na to, že by externí odborníci měli vzejít z výběrových řízení. Ale bez výsledku. Nyní je navíc jasné, co se již tehdy potichu šuškalo – že Jan Marek nastupuje s jasnou ambicí stát se předsedou představenstva největší nemocnice v kraji. “

Politicky dosazené figury už nemocnice ve svém vedení měla v minulosti a nikdy to nedopadlo dobře. Hejtman není vlastník krajské nemocnice, tady hodně přestřelil,“  doplnil ji stranický kolega Josef Šedlbauer, v letech 2013-2015 předseda Dozorčí rady KNL. Šedlbauer naráží na situaci, kdy byl stejným způsobem do vedení KNL a rovněž za pomoci Starostů pro LIberecký kraj instalováni politici Jiří Kittner (ODS) a JIří Veselka (USZ).

Samotný hejtman Půta celou záležitost ve svém prohlášení bagatelizuje: „Pan Pavel Marek je členem představenstva KNL od loňského roku, kdy jej zvolila dozorčí rada. Jeho příchod považuji za vhodné doplnění představenstva KNL jako týmu, jehož součástí jsou lidé s různými kompetencemi a pracovními zkušenostmi. Včera byl pan Marek zvolen předsedou představenstva a plně to respektuji jako rozhodnutí tohoto výkonného orgánu společnosti. Pan Marek je člověk, který má prokazatelné manažerské zkušenosti a nezpochybnitelné výsledky práce, v minulosti řídil několik firem srovnatelných velikostí s KNL. Jsem rád, že se nám podařilo získat do řízení nejdůležitějších krajských firem manažera jako je on.“

Půta se navíc podle informací, které unikají z prostředí kraje, neobtěžoval o svém kroku ani informovat gesčního náměstka pro zdravotnictví Přemysla Sobotku z ODS. Napovídá to nejen o vztazích uvnitř koalice a o tom, kdo skutečně vládne v kraji. S Pavlem Markem se rovněž počítá i s předsedou představenstva nemocnice v České Lípě.

V jeho rukou se tak bude kumulovat obrovská moc nad krajským zdravotnictvím. A to v době, kdy se chystají zásadní investice do zdravotnictví, například výstavba Centra urgentní lékařské péče v Liberci za více než 1,4 miliardy.

Martin Půta i Starostové pro Liberecký kraj si sice dali transparentnost veřejné správy za jedno ze svých předvolebních hesel, ale stále dokazují, jak je skutečnost od volebních kampaní odlišná. Podobně netransparentní jednání se již Martinu Půtovi několikrát vymstilo, za své zákulisní vyjednávání s lobbisty Metrostavu ho čeká soud. Policie jej viní z přijímání úplatku a zneužívání svěřených pravomocí.

Jaroslav Tauchman

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
100 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Státní pozemkový úřad směnil s majiteli Syneru obrovské pozemky u Stráže pod Ralskem, kde má vyrůst zóna lehkého průmyslu i velkokapacitní bateriové úložiště. Stát
Zastávku MHD na Tržním náměstí, jehož celý koncept souzní s plaveckým bazénem a je dílem jeho autora, slavného architekta Pavla Švancera, chce vedení města
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil