Poslední letošní zastupitelstvo je nabité důležitými body. Dominuje jim, jako každoročně, rozpočet na příští rok. Ten vypadá celkem slibně. Pokračovat bude dlouho se táhnoucí příběh kolem zamýšleného parku U Jezu a probírat se bude i situace v liberecké teplárně či krajské nemocnici. Spor kolem hazardu nebude jen na úrovni koalice/opozice, ale i uvnitř vládnoucího uskupení. Změna pro Liberec připravila vlastní, radikálnější znění vyhlášky omezující hazard v Liberci.
Bod č. 5 – návrh rozpočtu města a jeho organizací pro příští rok
Poměrně pozitivní zpráva pro Liberec. Ekonomice se daří a dokonce i Liberec získává každý rok více peněz. Jen na daních to bylo letos kolem sta milionů korun. Město, které ekonomicky srazily první polistopadové dekády, kdy zde jako dominantní síla vládla téměř dvacet let ODS a klientelistická síť kolem radnice, se tak pomalu vyhrabává ze svých potíží. Navýšen bude fond rozvoje (85 milionů) a dostane se i na kulturu nebo například rekonstrukci kdysi oblíbeného a později ostudně zpustlého Lesního koupaliště v Lidových sadech. Zároveň se daří snižovat dluhové zatížení města.
Ohledně rozpočtu se ovšem čeká napsajátá diskuse. Jako každý rok. Více zde
Bod č. 8 – situace ohledně plánovaného parku U Jezu
Další pokračování přetahované města a Libereckého kraje ohledně nevábně vypadajícího místa za libereckým domem kultury, v ulici U Jezu, kde by mohl vzniknout park a upravené odpočinkové plochy. Na podobné rekultivaci prostoru má zájem i Liberecký kraj, který se k vytvoření parku zavázal, pokud mu město příslušné pozemky prodá. Město souhlasilo, ale nedošlo s Libereckým krajem ke shodě ohledně ceny (město požadovalo 2,58 milionu, Kraj byl ochoten dát 2,16 milionu). Posléze došlo k jednání a kompromisní cena byla stanovena na 2,36 milionu korun.
Vypadá to, že vše skončí dobře a nový park na místě „Sherwoodu“, jak je lokalitě dnes hanlivě přezdíváno, nakonec bude, byť některé kroky politiků z libereckého zastupitelstva i kraje spíše připomínají vlastní exhibici a doba schválení se protahuje.
Za rekultivaci nevzhledného místa v samém srdci města bojovali dlouho především lidé z občanského sdružení Lidi pro Liberec v čele se Zuzanou Tachovskou, dnes zastupitelskou za Změnu pro Liberec. Více zde
Bod č. 14 – výkup bytu v Žitavské ulici
Město bude od soukromníka vykupovat bytovou jednotku, aby v místě mohlo vybudovat, za pomocí dotací, projekt sociálního bydlení. Což je v pořádku a s v souladu s předvolebními sliby, ale o to paradoxnější v Liberci, který měl v minulosti veliké množství vlastních bytů i domů. Ty ale padly za oběť, často divokým, privatizacím. Více zde
Body č. 17 a 18 – delegace na valnou hromadu teplárny a krajské nemocnice
Zastupitelstvo má schválit delegaci na valnou hromadu společností Teplárna Liberec, a.s. a Krajská nemocnice Liberec, a.s.. Na valnou hromadu teplárny má být zvolen náměstek Jan Korytář. Město v současné době vede s teplárnou spor, protože mu většinový vlastník (město má jen 30%) odmítá poskytovat všechny informace o hospodaření. Jde o důsledek posledních let, kdy si většinový vlastník teplárny, německá společnost MVV Energie navykla na laxní přístup města, kterému stačilo „držústné“ ve formě vysokých prebend pro politiky v dozorčích radách. Nyní je s městem, které požaduje vyšší snížení tepla pro obyvatele, ve při.
Na valnou hromadu liberecké nemocnice má jet město zastupovat liberecký primátor Tibor Batthyány z ANO. Opozice i představitelé většinového vlastníka, Libereckého kraje, již v minulosti snelibostí avizovali nízkou účast primátora Batthyányho na jednáních orgánů nemocnice, když se jich neúčastnil až ze dvou třetin.
Více zde a zde
Body č. 19 a 20 – regulace hazardu v Liberci
Liberec patří mezi nejvíce zaplevená města hazardem, který s sebou nese nemálo sociálně negativních jevů. Navíc jde o velký kšeft pro provozovatele heren, ale i majitele nemovitostí, kde herny jsou a ti jsou často svázáni s politickými stranami (ne náhodou je jedno z největších kasin v paláci Syner a ODS tradičně hazard prosazuje, byť není sama).
Celý problém začal za éry Jiřího Kittnera, kdy bylo ve městě povoleno přes 150 heren, v další koalici ČSSD a Starostů sice formálně boj s hazardem probíhal, ale rušila se místa de facto jen na papíře a existující herny zůstávaly dále. V současné koalici je kolem hazardu spor. Radikálnější omezení, tedy de facto konec hazardu ve městě,požaduje Změna, která překládá i vlastní variantu – zde. Proti ní stotjí umírněnější dohoda s ANO, kde je zejména primátor Tibor Batthyány celkově zastáncem hazardu a kde se povolují hazardní hry pouze v kasinech s živou hrou – zde