Měl to být hit letošního léta, ale dříve než to začalo, už má z ostudy kabát. Projekt „liberecké pláže“ zaštítěný primátorem města Tiborem Batthyánym (ANO) dostává od Liberečanů na sociálních sítích i v médiích co proto, byť je jeho otevření naplánováno až na pátek 1. července. Mezi nejšetrnějšími pojmenováními jsou nesmysl nebo absurdita roku. Primátor i to, co za akcí stojí, ale věří, že si projekt srdce libereckých nakonec získá.
Tento týden se na náměstí objevilo zhruba 50 metrů čtverečních pískové plochy ohrazené bedněním, které připomíná pískoviště pro děti předškolního věku. Má to být slibovaná a avizovaná „pláž“ skrze kterou chtělo vedení města v čele s primátorem Batthyánym zpříjemnit obyvatelům města začínající léto a prázdniny. Chce tak navázat na nenáročná, ale poměrně úspěšná, byť velice drahá, veřejná představení, jako byl například vánoční videomapping na Benešově náměstí za půl milionu korun.
Již tehdy to vedení města a zejména primátor schytával od opozice kvůli nákladnosti i pofidérní kulturní úrovni akce, ale poměrně velká část liberecké veřejnosti z ní byla nadšena. U chystané „liberecké pláže“ ale tomu tak zjevně není a akce získala negativní hodnocení ještě před jejím začátkem. Vedle libereckých novinářů na absurditu počinu poukazují i stovky diskutujících na facebooku i pod novinovými články.
Nicméně primátor Batthyány i ti, kteří za akcí stojí,nadále doufají, že nakonec u lidí uspěje. Podle primátora mnozí nepochopili, že jde o recesistickou zábavu, kdy město od začátku avizovalo, že půjde o plochu do 50 metrů čtverečních. Zvolena prý byla i levnější varianta, a to za 50 tisíc korun, oproti té původně zamýšlené za 300 tisíc.
„ Myslím si, že to bude přínosem, lidé to kritizují již teď, přestože to není zfinalizováno. Ale věřím, že zájem bude a po sociálních sítích budou létat tisíce fotek z pláže. Přestože jde o zmenšeninu. Troufám si rovněž rozptýlit i kritiku toho, že atrakci budou využívat pouze nepřizpůsobiví (rozuměj cigáni, dnes už Romové), jak jsem již někde zaznamenal. Není tomu tak, je to určeno pro širokou veřejnost a provozovatel stánku se o plochu musí starat. Je i v jeho zájmu, aby prostory byly pro návštěvníky atraktivní,“ uvedl při náš web primátor Tibor Batthyány z ANO.
Podle primátorova vyjádření z jara tohoto roku měl ale Liberec najít inspiraci v Praze nebo dokonce v Paříži či ostatních velkých městech, kde letní pláže v centrech skutečně vznikaly již v minulosti. Nicméně zde to byly plochy, které opravdu simulovaly skutečné pláže – s lehátky, volejbalovými hřišti a podobně. To si lze v Liberci před radnicí představit opravdu těžko, byť i zde původně lehátka měla být. Jak by působila lehátka dnes uprostřed bednění se může přesvědčit každý obyvatel i návštěvník Liberce.
Ovšem situaci kolem „pláže“ vidí podobně i vedoucí odboru cestovního ruchu a kultury na radnice David Pastva: „Určitě bych vyhodnocoval přínos raději až po ukončení akce. Pláž ještě není ani hotová, ale média už mají jasno. Otevírá se 1.7. otevřena, včetně programu. Nyní se určitě nemohu vyjadřovat k 48 m2 písku, což je to jediné, co je možné vidět. Léto na náměstí ale není o tom pískovišti, ale hlavně o programu, který je velmi pestrý a věřím, že si najde své diváky a aktivní účastníky.“
U většiny politiků ale idea liberecké pláže velké pochopení nenašla, dokonce ani u statutárního náměstka primátora, ekonomického náměstka za Změnu pro Liberec Jana Korytáře: „Dokud je v centru mnoho zanedbaných míst a pláž je na přehradě taková, jaká je, musíme se věnovat prioritně těmto problémům, nápad s pláží na náměstí nepovažuju za šťastný. Na druhou stranu to není nic, co by město nenávratně poškodilo, ne všechno se zkrátka vždy povede hned napoprvé.“
Oproti tomu Korytářův stranický kolega, náměstek pro kulturu Ivan Langr, vidí libereckou pláž v příznivějším světle, byť i on považuje za nešťastné, jak je projekt vnímaný: „Tady se nepotkalo to, co skutečně plánujeme, s tím, co část veřejnosti očekávala. Předpokládám, že všichni měli představu, že půl náměstí zabere pláž, na niž si lidé budou lehat a stráví tu část dne. To je ale z našeho pohledu bláznivá a absurdní představa, protože by to nefungovalo a bylo by to vyhození peněz. Náš plán byl a je o tom, že hlavní akcí na náměstí je dvouměsíční program, který pestrostí považuji za naprosto skvělý a vyvážený, a pláž je jen jakýsi apendix, obsahový dovětek k tomu. Rodiče přijdou s dětmi na program, program děti za chvíli přestane bavit, tak si odskočí na pláž, rodiče jim zakoupí v sousedním stánku občerstvení a sami dál užívají program. To je pravý cíl. A pak také trochu zlidštit centrum, uvolnit napětí v lidech – má to být hravé, vtipné (křest vodou z Baltu aj.), neotřelé, vybízející k selfie a tím i další propagaci Liberce.“
Jak se dalo očekávat, opozice nadšení pro pláž nesdílí ani náhodou. Vnímá ji jako zbytečnost, která možná neškodí, ale bere síly a čas pro důležitější aktivity. Michal Hron ze Starostů pro Liberecký kraj pro náš web uvedl: „Myslím, že město Liberec má k řešení mnohem závažnější problémy, než aby se jedno pískoviště s plážovým pískem stalo středem mediální a veřejné pozornosti. Má-li ta hromada písku evokovat představu pláže, pak mi k ní schází její podstatná a neodmyslitelná část, totiž vodní hladina, neboť bez vody představuje písek nanejvýš poušť. Když už se oním pískem chtělo občanům zpříjemnit léto, potom se měl nějak smysluplně použít k úpravě liberecké přehrady nebo jiné vody ke koupání.“
V podobném duchu odpověděly i dvě hlavní představitelky druhé nejsilnější opoziční strany, ČSSD. „Zmiňovanou pláž jsem kritizovala již na prosincovém zasedání zastupitelstva, tehdy ještě jako rozpočtovou položku, která by se dle mého názoru dala jistě využít rozumněji. Nyní je už veškerá kritika zbytečná. Na náměstí stojí, nikoliv pláž, ale větší pískoviště.Taková tragédie to zase není. Budeme doufat, že příští kroky vedení města budou smysluplnější. Ptáte se, má-li takový projekt přínos? Zcela jistě. Už jenom proto, aby nám připomněl, že některé věci se dají dělat lépe“, tolik uvedla bývalá primátorka města Martina Rosenbergová.
Shovívavější, byť na stejné vlně byla odpověď další sociální demokratky, Lenky Kadlecové, současné náměstkyně hejtmana Libereckého kraje: „Mě osobně pláž před radnicí nijak neuráží, na druhou stranu z ní ani nejsem nijak nadšená. Nemyslím si, že právě simulované přímořské pobřeží uprostřed města obklopeného horami je to pravé, co by mělo náměstí oživit a co by mělo přitáhnout davy turistů nebo místních obyvatel do středu Liberce. Podle mého názoru není cílem celé akce nahradit někomu zahraniční dovolenou formou představy válení se u moře před radnicí, ale přitáhnou pozornost k dění v Liberci. A to se, myslím, s ohledem na diskuze, které se vyrojily ze všech stran, povedlo dokonale. I tady platí, že i negativní reklama je reklama.“
Liberecká pláž připomíná spíše pískoviště: