Návštěva prezidenta ČR Zemana, který jako žádný před ním, nepřinesl do české společnosti tolik nenávisti, by asi nestála za řeč. Ale hejtman Libereckého kraje se musel před nadcházejícími se volbami blýsknout. Daroval prezidentovi samopal, čímž jistě dosáhl pozornosti médií a poláskání od pana prezidenta, ale zároveň tak prozradil, jaké jsou jeho intelektuální a morální obzory i kam až je ve svém populismu schopen zajít.
Martin Půta údajně daroval samopal Miloši Zemanovi jako soukromý dar. Samozřejmě se hned postaral, aby celá věc okamžitě vešla mezi média a „legrace“ tak byla na světě. Půtovo tvrzení, že samopal byl zvolen proto, že prezident Zeman má přeci rád historii, je stejně trapné jako lživé. Ale se lží nemá Martin Půta nikdy velký problém.
Samozřejmě, že jde o reakci na kontroverzní výrok Zemana o premiérovi Sobotkovi, kterého prý, také, lze odstranit kalašnikovem. V době, kdy se pořádají demonstrace, kde Zemanovi (přímí či nepřímí) příznivci vykřikují hesla o zabíjení jinověrců, vlastizrádcích, vytahují makety šibenic, hážou po lidech dlažební kostky a vypalují domy, nejsou takovéto „vtipné soukromé“ dárky už jen na pováženou, jako spíš za hranou.
Uvědomuje si Martin Půta, co svým, více než co trapným a populistickým gestem legitimizuje? Co posouvá mezi koleje normálního? Mezi koho se staví? Chybí mu jen dostatek intelektuálního rozhledu nebo jde o chladný PR kalkul, jehož výsledkem a odměnou jsou Zemanovy výroky znevažující Půtovo obvinění v korupční kauze?
Až jednou nějaký primitiv vyslyší dnešní sílící volání po „řešeních kalašnikovem“ a v Čechách se rozezní umíráček nad něčí politickou vraždou, tak si svůj zářez na pažbě kariéristického samopalu může vedle politiků jako je Martin Konvička, Tomio Okamura či Miloš Zeman udělat i Martin Půta.
Jaroslav Tauchman