Liberec bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 1,679 miliardy korun

S vyrovnaným rozpočtem ve výši 1,679 miliardy Kč bude v příštím roce hospodařit statutární město Liberec. Zastupitelé jej schválili 22 hlasy na svém posledním letošním zasedání. Rozpočet schválený pro letošní rok byl o 96 milionů nižší. Oproti minulým rokům chce město využít více peněz na přípravu projektů s jasným cílem získat pro Liberec maximum dotací z Evropské unie a tím podpořit jeho rozvoj.  

Po loňské povolební situaci, kdy město vstupovalo do nového roku s rozpočtovým provizoriem, letos koalice potvrdila jak schopnost domluvit se, tak schopnost v zastupitelstvu prosazovat svoje záměry. „Opozice naproti tomu nepřišla s žádnými konkrétními pozměňovacími návrhy, pouze s kritikou. Výjimkou je zastupitelka Zora Machartová (TOP 09), na jejíž podnět jsme v rozpočtu navýšili položku na investice do domů s pečovatelskou službou,“ řekl náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář. Přiznává však, že se zatím nepodařilo zapojit do přípravy rozpočtu více veřejnost. „V tomto směru budeme muset v příštím roce více zapracovat.“

Město v příštím roce zapracuje i na samotné podobě rozpočtu, a to tak, aby byl pro občany srozumitelnější. Primátor Tibor Batthyány uznává, že se v tabulkách, které byly veřejnosti doposud k dispozici, nemusí vyznat každý. „Máme co dohánět. Zapracujeme na tom, aby byl rozpočet konečně přehledný,“ uvedl primátor. Za dobrý krok považuje navýšení příspěvku o jeden milion korun pro sportovce a o další milion dobrovolným hasičům, kteří si tak budou moci dovolit pořídit nový dopravní automobil, zdravotnický materiál nebo ochranné pomůcky. „Především jsem rád, že se v rozpočtu podařilo zachovat příspěvek Dětskému centru Sluníčko v původní výši,“ zmínil primátor.

V souvislosti s  přípravou evropských projektů navýší magistrát v příštím roce personální náklady. To se nelíbilo opozici. Důvod proč má radnice více zaměstnanců je však podle náměstka Korytáře prostý. „Nechci, aby se opakovala situace z minulých let, kdy kvůli strategii bývalého náměstka Jiřího Šolce „šetřit za každou cenu“ město muselo vrátit 180 milionů korun z programu IPRM, a to jen proto, že nemělo dostatek kvalitně a včas připravených projektů a peněz na kofinancování. Všechny tyto peníze přitom město mohlo v minulých letech využít na investice.

Investice do navýšení počtu úředníků se podle něj vrátí do tří let. „V příštím roce to ještě vidět nebude, tento rok bude hlavně ve znamení příprav jednotlivých projektů a žádostí o dotace, ale již v roce 2017 a 2018 budou moci všichni posoudit, zda tato strategie byla správná či nikoliv, a to zcela jednoduše podle objemu peněz, včetně dotací, na investice do městského majetku,“ uvedl náměstek.

Nemůže proto souhlasit s populistickým návrhem části opozice přesunout peníze napřed do oprav chodníků a silnic, když má město nyní jedinečnou možnost na část těchto investic získat v průměru 85% dotací. „Sice to bude nějakou chvíli trvat, ale díky dotacím toho zvládneme mnohem více,“ doplnil Jan Korytář.

Hlavní změna v rozpočtu je tedy v tom, že půjde více peněz zejména na projektové dokumentace a přípravu projektů. „Tyto prostředky budeme v průběhu roku případně ještě posilovat. Účel je zřejmý – získat pro město maximum dotací,“ zdůraznil náměstek.

Pro dotační fondy je v rozpočtu připraveno bezmála 18 milionů Kč. „Opozicí kritizované navýšení těchto fondů nechápu jako uplácení neziskovek nebo zbytečné utrácení, ale podporu důležité součásti veřejného života ve městě. Městské peníze nejsou nás na radnici, ale všech Liberečanů, tudíž je v pořádku, pokud jdou dotace na sportovní, kulturní, sociální či ekologické aktivity a projekty Liberečanů. Navíc 17,8 milionu je pouhé 1% z celého rozpočtu,“ vysvětlil Jan Korytář.

Tisková zpráva SML

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.
Unikátní historická kolekce tzv. Kopschovy knihovny se z místa svého uložení v libereckém kostele Nalezení sv. Kříže dočasně stěhuje do depozitáře Krajské vědecké knihovny
Naivní divadlo Liberec se v krátkém čase již podruhé raduje z velkého úspěchu. Inscenace režisérky Michaely Homolové, Červený balónek, obdržela po Ceně Divadelních novin v kategorii Loutkové a