Jak umí skvěle,efektivně a transparentně hospodařit, předvedl zase jednou Libeecký kraj. Náměstek pro ekonomiku uspořádal veřejnou dražbu, kde se nakupovaly hygienické potřeby pro domov důchodců a seniorů. Nic proti tomu. Elektronické dražby jsou skutečně efektivní nástroj, jak ušetřit. Jen kdyby se tato bohulibá činnost kraje tolik netloukla s praxí na zásadních zakázkách, kde jde o desítky milionů.
Ekonomický náměstek a nejnadanější pohádkář ze všech účastníků Peltova zájezdu Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj) všem novinářům vysvětlil, jak je elektronická dražba efektivní, jak šetří veřejné peníze, jak je transparentní a vůbec jak je super. Ušetřila domovu důchodců na zásobách taoletního papíru na několik měsíců přes 17 tisíc korun, což je o 30 procent méně než poslední cena. Báječné řešení, které si snad osvojí i další krajské organizace!
Škoda, že nepadlo, zda ušetřený toaleťák putuje do některého z domova důchodců, kde dostal ředitelskou trafiku ten či onen stranický kamarád, to když se funkce v létě takto rozdávaly. Ale pořádat dražbu na ředitele sociálních organizací asi není možné, v Libereckém kraji nejde udělat ani normální výběrové řízení. Ale to je vedlejší.
Když vedení kraje,které dělá například všechno pro to,aby v po kraji jezdily nejdražší spoje autobusů široko daleko, vypadá ušetřených pár tisíc na toaletním papíře jako špatná vtip, ne-li rovnou drzost.
Ale na druhou stranu: peníze z ušetřeného toaleťáku se vrací do krajského rozpočtu, kde na ně bude vidět. Ty desítky milionů, které kraj zaplatí navíc za dopravní obslužnost, z největší části spolkne firma, která zase dělá všechno proto, aby zakryla svou skutečnou majetkovou strukturu, ale o to víc je spojená s politickými stranami, včetně na kraji vládnoucích Starostů a ČSSD.
Takže možná tady bude ten důvod, proč se na toaletním papíře šetří a nad úsporou jásá, ale když opravdu o peníze, jede se dál při starém. Pro Liberecký kraj je to vlastně taková úspora, co svět neviděl. Je to ale čtverák, ten pan náměstek!