Všech 23 žalovaných zastupitelů dostalo u libereckého soudu podmíněný trest

Liberecký soud se tento týden zabýval kauzou 23 zastupitelů, kteří podle obžaloby v roce 2007 schválením údajně nevýhodného prodeje dvou městských pozemků způsobili škodu 2,5 milionu korun. Prodej připravilo bývalé vedení města v čele s Jiřím Kittnerem. Majetek se dostal k podnikateli dodávajícímu na libereckou radnici automobily a sponzorujícímu Bílé tygry patřící pod Syner. Všichni zastupitelé dostali podmíněný trest tří měsíců se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek není ještě pravomocný.

Celá kauza se táhne již 8 let. Původně byli politici osvobozeni, ale odvolací krajský soud v Liberci vyhověl námitkám státní zástupkyně a osvobozující verdikt zrušil. Žalobce viní 23 libereckých zastupitelů z minulého volebního období, že svým schválením materiálu předloženého Jiřím Kittnerem (primátor odpovědný za resort ekonomiky, ODS) způsobili městu škodu, když schválili prodej pozemků v Liberci manželům Volavkým za nižší než obvyklou cenu.

Původní posudek hovořil o tom, že zastupitelé tak tímto svým rozhodnutím způsobili městu škodu 3,5 milionu korun. Obhajoba si nechala vypracovat posudek, který hovořil o škodě daleko menší, na kterou by se zákon nevztahoval. Nicméně tento posudek zpracovala společnost, kde je zaměstnán jeden z obžalovaných – liberecký zastupitel a v době schválení prodeje dokonce náměstek primátora, Ondřej Červinka (ODS). Soudkyně proto nařídila vypracování nového, dalšího posudku, který provedla Vysoká škola ekonomcká v Praze. Ten hovořil o škodě zhruba 2,5 milionu, kterou měli zastupitelé městu způsobit. S tím se ztotožnila i státní zástupkyně.

Podle státní zástupkyně postupovali obvinění zastupitelé minimálně s nedbalostí a ignorovali varovné hlasy, které ukazovali na podezřelé okolnosti ohledně dotyčné transakce. Ti se hájí tím, že měli veliké množství špatně připravených materiálů. Dnešní trest pro všech 23 zastupitelů není ještě pravomocný. Část právních zástupců se odvolala namístě, část si vzala čas na rozmyšlenou.

V dubnu 2007 zastupitelé města rozhodli, že bude bez výběrového řízení prodán pozemek  pod Ještědem  o výměře 3344m², a to  za 1 499 575 Kč, to je cca 450 Kč za m². Přitom v roce 2007 se ceny podobných pozemků v Liberci pohybovaly mezi  1400-1800 Kč za metr čtvereční. Městu tak měla vzniknout škoda. Navíc transakce proběhla bez výběrového řízení.

Na podezřelý prodej upozornil jako bývalý náměstek primátorky za Liberec občanům/Starostů pro Liberecký kraj a ještě předtím tehdejší opoziční zastupitel za SOS Jiří Šolc.

Někteří obvinění zastupitelé se dlouhodobě brání, že město tehdy masivně vyprodávalo svůj majetek a že materiálů, které vedení předkládalo  bylo veliké množství, ve kterém se nebylo jednoduché orientovat. V tom mají pravdu. Například při posledním předvolebním zasedání zastupitelstva pod primátorem Jiřím Kittnerem v roce 2010 dostali zastupitelé materiál týkající se prodeje majetků, který měl zhruba 450 stran.

Nabyvatelé nemovitostí, manželé Volavkovi, vlastníci hrádecké firmy Autotrend byli v té době generálním dodavatelem automobilů pro libereckou radnici. Zároveň Autotrend figuroval mezi významnými sponzory Bílých tygrů Liberec, hokejového týmu patřící pod S group holding/Syner, firmou svázanou s libereckou ODS (např. Jiří Kittner působil jako ekonomický ředitel Syneru), která v té době dominovala liberecké radnici. Advokát S group holding například zastupuje i některé zastupitele, povětšinou z ODS v právě probíhajícím případě.

Obžalovaní  a dnes již nepravomocně odsouzení někdejší zastupitelé (u jmen jejich tehdejší politická příslušnost):    Kateřina Absolonová (SZ),  Pavel Bernát (ODS), Ondřej Červinka (ODS), Michal Dufek (ODS), František Hruša (ČSSD),  Jiří Janata (USZ), Naděžda Jarošová (ODS), Ctibor Jech (ODS), Naděžda Jozífková (ODS), Jana Kašparová (ČSSD), Jiří Kittner (ODS),  Zuzana Kocumová (USZ),  Hana Konšelová (ODS), Jaroslav Morávek (KSČM),  Květoslava Morávková (SZ),  Petr Olyšar (ODS), Ivo Palouš (ČSSD), Ján Piňko (ČSSD),  Martin Sepp (ČSSD), Vladimír Šámal (ODS),  Milan Šír (ČSSD), Jan Veverka (ODS), Vladimír Vojtíšek (ODS).

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný Libereckým krajem a potvrdil správnost rozhodnutí prvního stupně, v němž byla zadavateli uložena