Před dvěma týdny jsem měl možnost na internetu sledovat přímý přenos ze zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem. Tam se k problematice nominací nových zástupců do dozorčí rady a představenstva provozovatele vodovodní infrastruktury Severočeské vodárenské společnosti (SVS) strhla poměrně zajímavá diskuse.
Zastupitelé vládnoucí koalice hnutí ANO Andreje Babiše a hnutí PRO! Ústí se shodli, že by bylo dobré nominovat do vedení zmíněné firmy hned dva lidi z Ústí nad Labem. V představenstvu firmy je přitom pouze pět míst. Kde je problém? SVS má víc než 450 akcionářů v podobě měst a obcí nejen v Ústeckém, ale i v Libereckém kraji. Ústí nad Labem je tedy pouze jeden z mnoha akcionářů.
Představitelé Ústí podle mého nepokrytě zahájili útok na nejen dobře placené, ale zároveň i vysoce odborné manažerské funkce ve vedení společnosti, která na rozdíl od jiných veřejných firem vykazuje roční zisky v řádu set milionů korun. Ukažte mi akciovku, která má ve svém vedení takovou koncentraci jediného minoritního akcionáře, jako se o to nyní snaží Ústí nad Labem v SVS.
Velmi by mne zajímala odborná způsobilost nominovaných pánů. Myslím, že by bylo férové, kdyby z Ústí zaznělo, proč chce mít ve vedení firmy s miliardovým obratem autodopravce, pana Krejčího, a architekta, pana Veselého. Tedy lidi, kteří s vodárenstvím mají asi tolik společného, jako Ještěd s Macochou.
Na zastupitelstvu ale především zaznělo, že nominace dvou zástupců Ústí nad Labem do nejužšího vedení SVS je dohodou napříč městy nejen v Ústeckém, ale i Libereckém kraji. Zeptal jsem se proto několika starostů menších obcí v Libereckém kraji, zda je to pravda. Pochopitelně, že o žádné „dohodě napříč“ nevěděli. Mám takovou obavu, že se v Ústí nad Labem opět chtějí povznést nad starosty a občany v Libereckém kraji. Celkem by mě zajímalo, kolik starostů a potažmo občanů si je vědomo, že o vodě, která jim teče domů, se má rozhodovat téměř výhradně v sousedním kraji…
Ing. Zdeněk Rybář, ekonom