Dosluhující náměstek primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) Jiří Rutkovský (PRO sport a zdraví) podal hned dvě stížnosti ze tří na konání komunálních voleb v Liberci, které liberecký soud obdržel. Rutkovského strana přitom u voleb propadla a po dlouhých letech na zastupitelstvu nezasedne. V Liberci se tak otevírá možné přepočítávání hlasů, které může mít za následek i překreslení politické mapy nově zvoleného zastupitelstva.
Ještě větší zmatení do stále se prodlužujícího povolebního vyjednávání mohou přinést stížnosti na průběh voleb podané u libereckého krajského soudu. V Liberci byly podány tři stížnosti. Dvě z nich podal náměstek Jiří Rutkovský, kterému nyní končí mandát a do nového zastupitelstva se již nedostal.
Rutkovský nezpochybňuje jen komunální volby, ale i senátní. Podle vyjádření libereckého soudu se Rutkovskému nelíbí ani tak výsledky voleb, jako spíše systém, například označování volebních lístků a údajná zmatečnost.
Celou stížnost náměstka Jiřího Rutkovského podanou u libereckého soud si můžete přečíst ZDE.
Jiří Rutkovský působil jako lídr strany PRO sport a zdraví, která dlouhé roky v Liberci tvořila tradičního koaličního partnera ODS. Rutkovský se stal náměstkem na jaře 2011, kdy se podílel na odvolání své předchůdkyně a tehdejší náměstkyně Zuzany Kocumové při tzv. „jarní krizi“ na liberecké radnici, která vyvrcholila sesazením Změny pro Liberec a vytvořením tiché koalice ČSSD, Liberce občanům (Starostové pro Liberecký kraj), VV (Nový směr) a USZ (PRO sport a zdraví) s ODS. PRO sport a zdraví získala v letošních volbách 3,3% hlasů. Jejím předsedou byl dlouhé roky Jiří Veselka.
Další stížnost, kterou podala liberecká občanka, zpochybňuje samotné sčítání hlasů při komunálních volbách v Liberci. Pokud by soud této stížnosti dal za pravdu, pak by se v Liberci muselo přepočítat všech odevzdaných 28.748 hlasovacích lístků.
To by mohlo vážně ohrozit i volební výsledky, protože hned tři politické strany zvolené do libereckého zastupitelstva (tedy polovina stran) letos v říjnu překročily pěti procentní volební hranici jen velmi těsně. Například KSČM získala pouhých 5,6% hlasů a TOP 09 5,5% hlasů. Nejvíce ohroženou se jeví ODS, která získala pouhých 5,04% hlasů a reálně ji do zastupitelstva dostalo zhruba 10 až 15 odevzdaných lístků, které ji vytáhly přes hranici 5%.
Všechny tři „pětiprocentní“ strany disponují dvěma mandáty, které by se potencionálně a hypoteticky (tedy pokud soud uzná oprávněnost stížnosti a došlo by ke změně v přepočítávání hlasů), mohly přerozdělit jejich protivníkům.