Město Liberec a s ním všichni jeho občané znovu sáhnou do peněženek kvůli nechvalně proslavenému Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Tentokrát musí Liberec zaplatit 3,158 milionu korun za špatný postup při výstavbě bytů určených pro ubytování účastníků, na které Liberec získal dotace. Liberci dokonce hrozilo, že bude muset platit 400 milionů, což by zásadně ohrozilo jeho samotný chod i hospodářskou stabilitu.
Podle finančního úřadu město při výstavbě 254 bytů v Zeleném Údolí nepostupovalo město v souladu s pravidly pro poskytování dotací. Jednu z výhrad mělo finanční ředitelství třeba k délce kanalizace, která byla o 200 metrů kratší než stanovila projektová dokumentace. Město postavilo žádost o prominutí sankce na faktu, že zjištěná pochybení nezasahují do smyslu a účelu dotace. Generální ředitelství námitky akceptovalo a město tak teď musí za chyby vrátit z dotace 2,738 milionů korun a navíc zaplatit penále necelých 420.000 korun.
Liberci hrozila finanční katastrofa
Generální finanční ředitelství tak Liberci odpustilo většinu původně požadované částky. Liberci hrozilo, že bude muset vrátit celou dotaci, kterou na výstavbu bytů v Zeleném údolí získalo – 200 milionů plus penále dalších 200 milionů, tedy 400 milionů, což by znamenalo katastrofický zásah do hospodářské situace města, které je po dvaceti letech vlády ODS a jeho partnerů rekordně zadlužené.
Město Liberec, ač tedy bude muset zaplatit 3,158 mimilionů korun, si ve finále může oddechnout. Kvůli vážné hrozbě si dokonce najalo externího ekonomického a daňového poradce, společnost KODAP. Zakázku ale této společnosti zadalo vedení města bez výběrového řízení a dokonce za přítomnosti současného kandidáta na primátora za Starosty pro Liberecký kraj Michala Hrona, jehož spolustraníci za Liberec občanům/Starosty pro Liberecký kraj ve vedení města sedí. Michal Hron sice není majitelem Kodapu, ale byl finančně v této zakázce odměněn sazbou 1700 Kč na hodinu.
Nešťastné MS v lyžování 2009
Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a
Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů. Původně ovšem nemělo stát státní kasu nic.
Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 113 milionů korun bez penále.
Mezi největší propagátory zadluženého mistrovství patřila liberecká ODS, přičemž někteří její politici na něm buď přímo vydělali, jako například bývalý poslanec a náměstek libereckého primátora Tomáš Hasil nebo zakázky získaly firmy, se kterými je tato strana ponejvíce spojována, jako například stavební společnost Syner.