Město uctí Karla Hubáčka, světového architekta, k jehož dílu se chovalo tolik macešsky

Zástupci Liberce  i Technické univerzity v Liberci (TUL) si připomenou nedožité devadesáté narozeniny světoznámého libereckého architekta Karla Hubáčka.

Vedení liberecké univerzity se rozhodlo, že pojmenuje jeden ze zdejších ateliérů právě jeho jménem. Akce se účastní zúčastní Jiří Šolc, náměstek primátorky, která nad celou akcí převzala záštitu.

 

Kvůli Karlu Hubáčkovi přijedou do Liberce významní architekti z Nizozemska, Švýcarska, Polska, Slovenska, Španělska a dalších zemí. Liberec je bude hostit v pátek 14. a v sobotu 15. března. V Oblastní galerii Liberec – Lázních se totiž uskuteční závěrečná konference projektu Architektura mimo centra, který připravila Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci spolu s dalšími partnery. Konferenci připravuje řídící tým projektu pod vedením profesora Jiřího Suchomela.

Na půdě Fakulty umění a architektury TUL se současně v pátek 14. března od 19.00 hodin uskuteční setkání k 90. výročí narození architekta Karla Hubáčka, tvůrce proslulého vysílače a horského hotelu Ještěd. Při této příležitosti bude po něm slavnostně pojmenován Ateliér Karla Hubáčka. Aktu se za město Liberec zúčastní náměstek primátorky Jiří Šolc.

Karel Hubáček, který se narodil 23.února 1924, se pravděpodobně proslavil nejvíce jako autor hotelu a vysílače na Ještědu, za nějž získal  v roce 1969  Perretovu cenu Mezinárodního svazu architektů a roku 2005 byla stavba zařazena na seznam národních kulturních památek České republiky a v současné době probíhají jednání o zařazení vysílače na Ještědu na seznam světového dědictví UNESCO. Od jejího otevření uplynulo loni v červenci 40 let. 

Hubáček je ale autorem i dalších staveb, které se nesmazatelně vepsaly do výrazu města. Pro názornost a připomenutí jmenujme například liberecké „Malé divadlo“, bankovní dům ČSOB ve Frýdlantské ulici, přestavbu Naivního divadla nebo jeho účast na realizaci obchodního domu Ještěd, na kterém se podílel s dalším významným architektem, Miroslavem Masákem. Pozornost si zaslouží i jeho vlastní a unikátní montovaná vila v Lidových sadech.

Ovšem i jinde zanechal Karel Hubáček svou nezaměnitelnou architektonickou stopu. V Praze je to například Vodárenská vyrovnávající věž v Dívčích hradech nebo meteorologická věž v Libuši. V Brně se potom Hubáček proslavil přestavbou divadla Husa na provázku a významná ocenění se dostala i Kulturnímu domu v Teplicích. Věhlas práce Karla Hubáčka už před desetiletími přesáhla i hranice českých zemí, proto se v 70.letech minulého století podílel i na výstavbě vysílače v dalekém Jemenu. Karel Hubáček zemřel 23. listopadu 2011 ve věku 87 let.

Ačkoliv se dnes liberečtí politici k Hubáčkovu odkazu neskromně hlásí, v minulosti na jeho odkaz příliš nedbali. Příkladem může být demolice originálního  Obchodního domu Ještěd, na kterém se Hubáček podílel se svým dlouholetým kolegou Miroslavem Masákem, proti které se marně snažili protestovat zástupci odborné i laické veřejnosti. Stavba musela ustoupit komerčním požadavkům jejího vlastníka, obchodního řetězce Tesco, v roce 2009 byla zbourána a nahradila ji dnes často kritizovaná olbřímí budova OC Fórum Tesco.

Zbourání OD Ještěd proběhlo za vlád ODS a ČSSD v Liberci. Známá je například fotka, kde tehdejší náměstek pro kulturu Ondřej Červinka a zdejší sociálně demokratický boss Robert Dušek (který veřejnosti představil současnou primátorku Martinu Rosenbergovou, která nad dnešní akcí k Hubáčkovu uctění převzala záštitu) zvesela krájejí dort ve tvaru OD Ještěd za přítomnosti investorů. Stavbu nového OC Fórum pak prováděla liberecká společnost Syner, která se proslavila svým vlivem na zdejší politiku.

Liberecký kraj zase nebyl od roku 2000, přes sliby politiků, schopen vysílač na Ještědu odkoupit a prosadit jeho rekonstrukci. Slavná stavba utrpěla v tržním prostředí od roku 1990 citelné ztráty a poškození, například devastaci původního, originálního interiéru.

Na Karla Hubáčka ale nevzpomínají jen jeho kolegové nebo politici. Občanští aktivisté, soustředění kolem liberecké iniciativy Čas nemlčet, pořádají v den Hubáčkova úmrtí pochod na Ještěd, kde si jeho památku připomínají.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a