Kontroverzní někdejší krajský náměstek Bursa získal místo u Pelty ve Fotbalové asociaci ČR

Zdeněk Bursa, bývalý krajský radní pro ekonomiku, který kvůli obvinění z nezákonného pobírání odměn pozastavil členství v ČSSD, získal místo ve Fotbalové asociaci České republiky (FAČR), kde je předsedou vlivný jablonecký podnikatel Miroslav Pelta (ODS). Bursa již v minulosti, poté, co se stal jednou z tváří neúspěchu ČSSD v krajských volbách, získal lukrativní místo ve státní správě, aniž by na něj měl kvalifikaci. S Peltou jej navíc váže nejen Jablonecko, ze kterého oba pocházejí.

Zdeněk Bursa je nově „Koordinátorem FAČR pro státní a veřejnou správu“. Asociace se rozhodla pro zřízení této funkce letos v září a do funkce rovnou jmenovala někdejšího krajského náměstka Zdeňka Bursu. FAČR vede známý a vlivný podnikatel Miroslav Pelta, který byl v minulosti spojován s korupcí a proti němuž a jeho manažerským způsobům vznikly i petiční protesty.

U Miroslava Pelty, respektive v jeho jabloneckém fotbalovém klubu FK Baumit, pracovala v minulosti i Bursova manželka. Bursa zároveň jako krajský radní pro ekonomiku prosazoval za vlády ČSSD a KSČM například spolupráci s anonymní dopravní společností Busline, která v Libereckém kraji outsourcuje veřejnou dopravu. Busline se zároveň stal významným sponzorem Peltova fotbalového týmu, ale i hokejového klubu libereckých Bílých tygrů, které patří společnosti Syner. Syner a Peltovy firmy dlouhodobě spolupracují, naposledy získal Syner zakázku na výstavbu sídla FAČR za 152 milionů.

Zdeněk Bursa v pozici krajského radního pro ekonomiku také navrhl (a následně prosadil – zejména hlasy ČSSD, KSČM a ODS) i velké dotace pro Peltův fotbalový klub při tzv. „porcování krajského medvěda“, tedy při schvalování dotací pro zájmové organizace. Naposled (na rok 2012) to bylo například 7 milionu pro FK Jablonec Miroslava Pelty, což bylo více než pro ostatní sportovní kluby v kraji.

Zdeněk Bursa poté, co ČSSD prohrála krajské volby, byl od začátku února zaměstnán coby odborník u liberecké pobočky Správy železniční dopravní cesty.  Na tuto funkci však neměl žádné zkušenosti ani vzdělání. Vystudoval střední průmyslovou školu, pak pracoval ve sklářství na Jablonecku, angažoval se v odborech, stal se jednatelem společnosti SKI v obci Zásada (které prošlo krachem), od roku 2008 – 2012 působil jako náměstek libereckého hejtmana pro ekonomiku. Během své kariéry získal titul bakalář na soukromé vysoké škole v Jablonci nad Nisou. Podobně jako Bursa byli po prohraných krajských volbách v roce 2012 zaměstnáni i ostatní politici ČSSD.

Zdeněk Bursa je jednou z tváří debaklu ČSSD v posledních krajských volbách loni na podzim. Patří do úzkého kruhu kolem zdejšího sociálně demokratického bosse Roberta Duška. Před několika měsíci se vzdal mandátu krajského zastupitele a pozastavil své členství v ČSSD. Policie jej totiž vinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Bursa se ho měl dopustit tím, když spolu s jeho kolegy sám sobě odsouhlasil (a následně pobíral) desetitisícové odměny v krajských organizacích. Podle policie v rozporu se zákonem.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný Libereckým krajem a potvrdil správnost rozhodnutí prvního stupně, v němž byla zadavateli uložena