K libereckému referendu přišlo 17% lidí a není tedy závazné

První liberecké referendum o prodeji technických služeb a posledního strategického majetku nemá žádný závazný výsledek. Hlasovat přišlo 17% lidí. K tomu, aby závazné bylo, bylo zapotřebí účasti 35% libereckých voličů, což představuje více než 28 tisíc občanů. I přes politicky motivovaný bojkot referenda ze strany vedení radnice dorazilo hlasovat 13 599 Liberečanů a téměř všichni se vyslovili proti privatizaci městských podniků a nemovitostí.

Aby bylo liberecké referendum závazné, muselo by k němu přijít o 15 tisíc lidí více. Z těch, co k volebním urnám dorazili, se zhruba 97% vyslovilo proti prodeji libereckého letiště, posledního strategického majetku, ale také například Technických služeb města Liberce.

Bylo jich 13,6 tisíc, což například představuje více než dvounásobek voličů, kteří dali v posledních volbách hlas současné primátorce Martině Rosenbergové ( ČSSD) nebo ekonomickému náměstku Jiřímu Šolcovi z Liberce občanům. Ten už ale v médiích oznámil, že bude minimálně prodej technických služeb prosazovat.

Liberecké referendum vzniklo na základě petice, kterou inicioval přípravný výbor referenda, v němž figurovala i opoziční Změna pro Liberec. Zástupci referenda sebrali podpisy devíti tisíc občanů a radnice tak musela referendum vyhlásit, ač velká opozičně smluvní koalice na liberecké radnici  (ČSSD, LO, USZ, ex-VV +ODS) prohlasovala, proti záměru přípravného výboru, aby referendum neproběhlo s parlamentními volbami, což je v rozporu s judikáty Nejvyššího správního soudu.

Zástupci přípravného výboru se pak nestihli odvolat v řádném termínu a referendum bylo vyhlášeno na 4. října. Radnice se k referendu samotnému stavěla velice vlažně a pro jeho propagaci neučinila téměř nic.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl rozklad podaný Libereckým krajem a potvrdil správnost rozhodnutí prvního stupně, v němž byla zadavateli uložena