Víc než volba

V souvislosti s demonstracemi, na kterých účastníci požadují odstoupení Josefa Vondrušky (KSČM) ze zastupitelstva Libereckého kraje, se vyskytují pochybnosti ohledně legitimity takového postupu. Vždyť bývalý dozorce politických vězňů, byl zvolen demokraticky.

I Josef Vondruška, absolvent večerního vzdělávacího systému minulého režimu, argumentuje podobně, když pro Liberecký deník uvedl, že: „O vině se nerozhoduje ani na demonstracích, ani v diskusích. O vině rozhoduje jenom soud.“  Je vidět, že Vysoká škola Sboru národní bezpečnosti, kde Vondruška získal v roce 1988 titul doktora práv, přece jen jisté intelektuální zázemí poskytla. Proto je dnes těžké soudit, zda se jedná o chybu bývalého vzdělávacího systému nebo chybu samotného Vondrušky, když neví, že k výkonu veřejné funkce není potřeba jen čistý trestní rejstřík, ale i morální kredit.

 A právě Vondruškovo morální selhání kritizují účastníci demonstrací. Přitom vůbec nejde o to, zda nynějšímu zastupiteli soud dokáže vinu. Neúctu k lidským právům totiž Vondruška prokázal už tím, že byl ochoten působit jako bachař v období totality, navíc dohlížel na politické vězně. Nespokojení občané svým protestem vyjadřují, že demokratická volba je sice bezesporu zásadní podmínkou pro výkon veřejné funkce, nejedná se ale o podmínku postačující. Politik musí nabídnout i další kvality, jako je například vztah k lidským právům, morální kredit a skutečné vzdělání.

Jistý optimismus můžeme nabýt z faktu, že někteří veřejní činitelé si jsou těchto zásad vědomi. Ve chvíli, kdy Vondruška skládal zastupitelský slib, zástupci ODS, SLK a ZpLK opustili jednací sál. Běžného voliče by však měl znepokojit fakt, že zastupitelé ČSSD Vondrušku plně respektují. Lze se jen domnívat, že tímto způsobem pokračují námluvy mezi sociálními demokraty a komunisty, které mají vyústit v širší spolupráci.

Ondřej Jerman, předseda Mladých konzervativců v Liberci

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Také letos, stejně jako v předchozích letech, zavlála na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského
Ani po třech letech od podpisu dohody mezi Českou republikou a Polskem o řešení dopadů těžby v dole Turów není jisté, jak dobře a
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla v roce 2024 téměř šedesáti projektům celkovou částkou přesahující 3,6 milionu korun. I za pomoci dobrovolníků vysadili přes
V pátek 10. ledna odstartoval už sedmý ročník projektu Ptačí hodinka, který pořádá Česká společnost ornitologická. Cílem je zmapovat výskyt opeřenců v lidské blízkosti