Povedou personální změny ve vedení města k nové koalici?

Z redakční pošty: Hlasování náměstka Jiřího Šolce pro zástupce Změny pro Liberec do dozorčí rady nemocnice bude mít další dohru, kterou vyvrcholí dlouho trvající napětí v koalici. Šolc má být v dubnu odvolaný z křesla náměstka pro ekonomiku, protože proti jeho setrvání ve funkci je jak ČSSD, tak Petr Černý (ex VV) i Unie pro sport a zdraví. Co bude dál není jasné, ve hře jsou různé scénáře, protože tento diktát koaličních partnerů vyvolal velkou vlnu nespokojenosti u Liberce občanům. Liberec občanům proto o víkendu začal jednat s dalšími stranami v zastupitelstvu o jiné koalici. Další vývoj je možné převídat jen stěží.

Že to v koalici vře, není tajemstvím. Čím dál tím více je zřejmé, že koalici drží při sobě snad jen vědomí společného nepřítele, kterého dosud všichni zúčastnění viděli ve Změně pro Liberec, potažmo v jejím lídrovi Janu Korytářovi. Velký šok pro část koalice znamenalo chování J. Šolce na valné hromadě nemocnice, kdy přes odpor značné části koalice zvolil do dozorčí rady zástupce kraje, mimo jiné právě Jana Korytáře a Josefa Šedlbauera.

Na něj je ČSSD vysazená už dlouho kvůli tomu, jak poukazuje na nevýhodnost smluv mezi dopravním podnikem a firmou Busline. Roztržku dokládá např. zápis z první březnové rady, ze kterého plyne, že současnou koalici sami její členové považují za mrtvou:

Petr Černý (radní, ex-VV): „Koaliční smlouva hovoří o tom, že koalice by měla v klíčových věcech hlasovat jednotně.“

Pokud některá koaliční strana nechce hlasovat s koalicí, tak by to měla dopředu říci. Rád bych, aby nedošlo k porušení koaliční smlouvy ze strany Liberce občanům, jako při minulém jednání zastupitelstva, může to být vnímáno obráceně, každopádně já to vidím tak, že to postavení Liberce občanům je schizofrenní, protože jsou v koalici na kraji a v koalici na městě, ta koalice jiná než na kraji, a že do budoucna není takové schizofrenní postavení možné a asi by bylo dobré nějak důstojně tu koalici ukončit.“

Martina Rosenbergová (primátorka, ČSSD): „Tak ono to k tomu stejně směřuje, co si budeme nalhávat.“

Pozici Jiřího Šolce oslabuje, vedle jeho snahy o dobré vztahy s krajskou koalicí, špatný stav městských financí, díky kterým se musí šetřit, a do toho se žádné koalici příliš nechce. Nyní bylo pozastaveno i čerpání prostředků z fondů města, včetně sportovního, a tento krok znepokojil dalšího koaličního partnera, USZ, pro které jsou peníze pro sport hlavní prioritou. Na schůzce minulý týden proto někteří zástupci sportovních klubů trvali na tom, aby byla ekonomika svěřena někomu jinému.

Pro Liberec občanům je ale nepřijatelné, aby z vedení města odešel jejich lídr. Koaliční partneři zároveň deklarovali, že je na Liberci občanům, jak si vyřeší své personálie. Proto je domluveno, že z pozice náměstka pro školství a kulturu bude odvolán Kamil Jan Svoboda, nahradí jej právě Jiří Šolc a křeslo náměstka pro ekonomiku zůstane neobsazeno. Ekonomiku by měla dostat na starost nově zřizovaná Ekonomická rada města spadající přímo pod radu města. Kdo v ní zasedne? Názory na tuto otázku se liší a na radě města byly personálie probírány pouze mimo zápis, spekuluje se o Jiřím Kittnerovi a o bývalých vedoucích odboru ekonomiky, Čeňku Svobodovi a Tomáši Poznerovi.

Proti návrhu na výměnu náměstků a ztráty jednoho křesla je v Liberci občanů značný odpor. Bez rozpaků říkají, že si s nimi koaliční partneři dělají co chtějí a mluví o konci koalice. Za nesmysl považují i rušení náměstka pro ekonomiku v době, kdy má město velké finanční problémy a kdy připravuje vydání nového dluhopisu. Nemluvě o tom, že s nápadem na ekonomickou radu přišel právě Liberec občanům, konkrétně to byl David Václavík, prosazoval ji ale jako poradní a ne jako výkonný orgán. V neděli večer proto proběhla první jednání sondující možnosti nové koalice a zástupci Liberce občanům kontaktovali postupně jak několik členů z ODS a tak zástupce Změny pro Liberec. Obsah jednání nechtěl nikdo ze zúčastněných komentovat.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou