Politiky zachránil odlišný právní posudek

Podle státní zástupkyně je pobírání odměn uvolněnými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Nicméně obviněné v kauze pobírání vysokých odměn v dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec zachránil právní posudek, který si nechali na poslední chvíli vypracovat a dnes tvrdí, že o něj svá rozhodnutí opírali. Primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD), někdeší krajský radní Zdeněk Bursa (ČSSD) a ředitel liberecké nemocnice Jiří Veselka (Unie pro sport a zdraví) tak před soud nakonec nemusí.

„Státní zástupkyně nadále zastává právní názor, že pobírání odměn uvolněnými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů,“ uvedl pro ČTK liberecký státní zástupce Petr Hořín. Obvinění ale uspěli s námitkou, že o odměnách rozhodovali na základě opačného právního stanoviska. Státní zástupkyně dospěla k závěru, že při dvou opačných právních názorech je nelze trestně stíhat. „Nejedná se o oblast práva trestního, ale o oblast svědomí a morálky, kam pravomoc státního zastupitelství nesahá,“ dodal Hořín.

Všichni tři politici byli obviněni, že porušili v září 2011 zákon, když schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30 000 korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Tehdejší náměstek Bursa si přišel, jako předseda dozorčí rady, dokonce na 50 000 korun měsíčně.

Odměny v dozorčí radě nemocnice údajně v rozporu se zákonem pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček (oba ČSSD). Dokonce i tehdy, když se na ně svezla vlna vlna kritiky za jejich pobírání odměn, přišli opět s dalším právním názorem, který měl dokazovat, že je vše v pořádku. Nejdříve jej nechtěli zveřejnit vůbec, za několik týdnů ale skutečně přišli s posudkem od soukromé právní kanceláře, který jejich nestandartně vysoké odměny posvěcoval.

V liberecké nemocnici našli útočiště významní politici, a to po převratu na liberecké radnici v roce 2011, kdy byla odvolána Změna pro Liberec a vytvořena opozičně smluvní tichá koalice ČSSD, Liberec občanům, VV, Unie pro sport a zdraví a ODS. Místo ředitele bez výběrového řízení zde získal předseda Unie pro sport a zdraví Jiří Veselka a ekonomickým ředitelem (rovněž bez výběrového řízení) se stal někdejší liberecký primátor Jiří Kittner z ODS. Vedle toho došlo k rzatnímu navýšení odměn v dozorčí radě pro představitele liberecké ČSSD – Františka Hrušu, Milana Šíra, Pavla Petráčka, Zdeňka Bursu a Martina Seppa a zástupce Liberce občanům – náměstka primátorky Kamila Jana Svobodu. Ten se ale jako první, po začátku kritiky, svých odměn vzdal.

Bursa a osm dalších bývalých krajských radních včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) čelí trestnímu stíhání kvůli neoprávněnému vyplácení odměn i v dalších krajských firmách. Bývalí členové rady a dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK se podle policie dopustili zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Bursa a Petráček, kteří si odměny vyplácet dali, jsou navíc obviněni ze zatajování věci a podvodu. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850.000 korun.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a