Bývalý krajský radní za ČSSD získal slušné místo ve státní sféře, není sám

Policie sice obvinila někdejšího sociálně demokratického náměstka Libereckého kraje z nezákonného pobírání odměn v dozorčích radách krajských firem, to ale není na překážku tomu, aby získal na liberecké poměry slušně placené místo ve státní sféře. Zdeněk Bursa, který měl podle policie nezákonně pobírat odměny v dozorčí radě krajské nemocnice je od začátku února zaměstnán coby odborník u liberecké pobočky Správy železniční dopravní cesty.

Krajský radní a náměstek pro ekonomiku, jeden z věrných libereckého sociálně demokratického bosse Roberta Duška Zdeněk Bursa může být klidný. Zatímco jeho voliči se v dnešní nelehké době bojí o práci, on získal místo referenta liberecké pobočky Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta bývá podle dotázaných odborníků pracujících u drah v Liberci ohodnocena částkou asi 25 až 30 tisíc korun měsíčně. Jeho jméno je již dohledatelné na seznamu spolčnosti.

Zdeněk Bursa přitom s prací u drah nemá žádné zkušenosti. Vystudoval střední průmyslovou školu, pak pracoval ve sklářství na Jablonecku, angažoval se v odborech, stal se jednatelem společnosti SKI v obci Zásada, od roku 2008 – 2012 působil jako náměstek libereckého hejtmana pro ekonomiku. Během své kariéry získal titul bakalář na soukromé vysoké škole v Jablonci nad Nisou.

Zdeněk Bursa je jednou z tváří neúspěchu ČSSD v posledních krajských volbách. Patří do úzkého kruhu kolem zdejšího sociálně demokratického šéfa Roberta Duška. Před několika dny se vzdal mandátu krajského zastupitele a pozastavil své členství v ČSSD. Policie jej totiž viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Bursa se ho měl dopustit tím, když spolu s jeho kolegy sám sobě odsouhlasil (a následně pobíral) desetitisícové odměny v krajských organizacích. Podle policie v rozporu se zákonem.

Bursa ovšem není sám, který po fiasku ČSSD získal lukrativní místo ve veřejném sektoru. Bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler po své rezignaci vytáhl smlouvu s roku 2008, která má dokladovat, že již v té době byl přijat na odbornou pozici v ČD Cargo. Výkon veřejné funkce – hejtmana Libereckého kraje mu ji ale prý znemožnil vykonávat. Ani Eichler nemá s prací u drah žádné pracovní zkušenosti.

I další předvolební politický objev Roberta Duška, který ovšem u voličů totálně propadl, kandidátka na hejtmanku Lenka Kadlecová má o práci postaráno. Zaměstnala ji Česká pošta. V rámci projektu Partner má komunikovat s kraji a vyjednávat o existenci pošt v obcích na území republiky. Kadlecová přitom pracovala dlouhé roky na úřadu Libereckého kraje, jen rok před volbami do krajského zastupitelstva získala funkci zástupkyně ředitelky domova důchodců ve Velkých Hamrech.

A nakonec i manažer neúspěšné volební kampaně ČSSD v Libereckém kraji (a zároveň tajemník Asociace krajů ČR) Radek Polma by rád k veřejným penězům. On a jeho strana se snaží, aby zasedl v představenstvu Severočeské vodárenské společnosti, která sdružuje obce Severních Čech. Těžko říci, jakou má Polma s vodárenstvím zkušenost, ale ve své pozici by si přišel k měsíční odměně zhruba 20 až 25 tisíc korun. Nominaci Polmy za město Liberec ale ČSSD neprosadila, proti byli její koaliční partneři na liberecké radnici. Informovala o tom MF Dnes.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a