Nejstarší česká strana, v Liberci i celé zemi obnovená po Listopadovém převratu. V Liberci se o své místo na slunci přihlásila v roce 1994, když získala 14% hlasů. Během let byly její výsledky ve městě podobné. Postupem času se stále více blížila k ODS, se kterou nakonec vládla ve městě i na kraji. V roce 2008 ČSSD zvítězila v krajských volbách a dnes vládne za podpory komunistů v koalici s Stranou otevřené společnosti (SOS). Zde dochází ke kritizovaným výběrovým řízením, protizákonným vyplácení odměn pro politiky a postupné likvidaci například veřejné dopravy skrze outsourcing.
Dva týdny před volbami v roce 2010 deklarovala, že do příští koalice již nepůjde s ODS, poté získala 17% hlasů a utvořila s vítěznou Změnou pro Liberec, Libercem občanům a Unií pro sport a zdrví koalici. Představitelé ČSSD se pak významně podíleli na rozbití povolební koalice a dnes vládnou v menšinové koalici za podpory ODS, která je ve formální opozici. Během ustanovení současné koalice, došlo k dělení moci ve městě, Jiří Kittner se stal bez výběrového řízení ekonomickým ředitelem krajské nemocnice, Jiří Veselka z Unie pro sport a zdraví ředitelem, sociální demokraté pak ovládli Technické služby města Liberec, kde bylo vytvořeno i nové místo náměstka pro Milana Šíra z ČSSD.
Liberecká ČSSD je často označována za stranu jednoho muže. Tím je europoslanec a krajský šéf strany Robert Dušek. Dušek dosazuje do sociálně demokratických nejvyšších postů buď lidi s minimálně diskutabilní minulostí (náměstek primátorky Lukáš Martin) nebo do té doby neznámé a nevýrazné osobnosti. Příkladem může být primátorka Martina Rosenbergová (na kraji pak hejtman Stanislav Eichler), jejíhož příkladu ČSSD využila i pro letošní krajské volby, když nasadila jako kandidátku na hejtmanku Lenku Kadlecovou, podobný typ nově příchozí političky.
Hlavními představili ČSSD jsou:
Robert Dušek, Martin Sepp, Milan Šír