Bankovní půjčka pro zadlužený Liberec, která byla hlavním důvodem svolání mimořádného srpnového zastupitelstva, nebyla nakonec hlavním a nejdebatovanějším bodem.
Tím se stala sankce ve výši 18,6 milionů, kterou způsobilo bývalé vedení města za primátora Jiřího Kittnera, když porušilo smlouvu se státem a ještě uvedlo v omyl celé zastupitelstvo. Na srpnovém zaedání se také opět ukázalo, že když něco chce Syner, tak se o tom prostě diskutovat nebude a je jedno, o čem vlastně.
Ačkoliv sliboval náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům), že předloží podmínky půjčky pro město ve výši cca 200 milionů, která má pokrýt kofinancování evropských projektů, nestalo se tak. Nicméně mu lze věřit, že nemá lehkou pozici, protože za posledních 20 let korupcí a kamarádíčkováním na úkor veřejné kasy proslavený Liberec není pro finanční instituce zrovna důvěryhodným partnerem. Zatím náměstek Šolc jedná s rakouskou Oberbank, která je prý Liberci ochotna půjčit, aby mohl vyčerpat evropské dotace (město se musí podílet 15% z každého projektu) na schválené projekty. Zastupitelstvo to vzalo na vědomí.
Daleko nejostřejší debata včerejšího zasedání ctihodného pléna libereckých zastupitelů se rozhořela, kolem sankce, kterou Liberci udělil Úřad pro věci zastupování státu ve věcech majetkových. Ta činí vysokých 18,6 milionu korun. Důvodem je, že v roce 2010, když Liberec vydal kvůli svým obřím dluhům dluhopis ve výši dvou miliard, zastavil budovu Uranu pod libereckým nádraží, kterou získal o pět let dříve od státu. Tím jasně porušil klauzuli smlouvy, na základě které objekt získal a která říká, že objekt nesmí být zastaven.
Během jednání osudného zastupitelstva v červnu 2010 byl přitom tehdejší primátor a šéf městské ekonomiky Jiří Kittner (ODS) jasně dotazován (Ivankou Kolomou z SOS), zda je zastavení možné. Primátor Kittner všechny přítomné ujistil, že ano. Včera se snažil, s tradičním úsměvem na rtech sobě vlastním, zlehčit situaci tak, že jde jen o pouhou administrativní chybu a vinni jsou vlastně všichni – úředníci, rada i celé zastupitelstvo. S tím nesouhlasili zástupci opozice (Jan Korytář, Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec nebo Věra Skřivánková, nezávislá za KSČM) a dokonce se proti tomu ohradil i jindy pevný spojenec Jiřího Kittnera David Václavík (Liberec občanům).
Osudnou chybu nebo špatný úmysl mají na svědomí i úředníci – vedoucí odborů, kteří materiál připravovali a kteří svou nestrannost dokázali, když po prohraných volbách v roce 2010 doslova prchli z radnice s Jiřím Kittnerem. Dnes se s městem soudí o statisícové odměny, které jim Kittnerovo vedení přisoudilo za dobrou práci v roce 2010 a pozdější primátor Korytář stopnul. Nakonec zastupitelstvo přijalo usnesení, že se pokusí ještě s dotyčným úřadem jednat a situaci řešit.
Na konkrétní otázku opozice, zda v případě nutnosti zaplacení mnohamilionové pokuty bude vedení města chtít po někom konkrétní odpovědnost, přišla vyhýbavá a vlastně nijaká odpověď. Takže se nakonec může stát, že každý z Liberečanů (včetně kojenců) přidá ke „svému“ jednadvacetitisícovému dluhu, který má pod dvacetileté vládě ODS a spol., další necelou dvoustovku. Chybička se vloudila, budeš zase platit, ovčánku…
Tělovýchovná jednota Bílí tygři Liberec (patřící pod S group holding – Syner) získala do pronájmu na deset let zdarma pozemky kolem Tipsport arény, kterou Syner pro město za nemálo postavil (a město se neméně zadlužilo) a kterou exkluzivně využívá pro svůj hokejový klub. Na oplátku sežene dotaci, přidá své peníze a vybuduje hřiště, které bude TJ Bílí tygři využívat, ale po deseti letech ho předá do vlastnictví města. Nic kontroverzního, dokonce i pro město možná přínosného, ale nemálo povyku kolem toho.
Po otázkách opozice (ZpL), zda by firma (opět ze stáje S group holding Syner), která se za 14 milionů od města ročně o sportoviště v místě (Sportovní areál Liberec) stará, mohla nechat nahlédnout do svého účetnictví a zjistit tak, jak je městská dotace využívána, primátorka ukončila diskusi a nepřipustila další. Zastupitelé se nesměli zeptat ani představitele TJ Bílí tygři Liberec Ctibora Jecha (někdejší zastupitel ODS), ač ten jasně řekl, že přišel zodpovědět jejich otázky. Proč tolik trapného křiku a ještě trapnějších zákazů diskuse kvůli otázkám, které mají padnout kde jinde než na zastupitelstvu, to je otázka. Ale třeba se jen loutkáři nesmí dráždit…
Na výslovné přání pana zastupitele Davida Václavíka neuvádíme, že je pro setrvání Jiřího Kittnera v dozorčí radě Severočeské vodárenské společnosti, neboť o tom nerozhoduje město Liberec samo, ale i další obce/akcionáři a zástupce Liberce o něm naposled nehlasoval, jelikož na jednání Severočeské vodárenské společnosti nebyl.
Jaroslav Tauchman