Před rokem stály dvě klíčové zakázky z IPRM – stavba nového bazénu a revitalizace lázní za pádem liberecké koalice. Zakázku na stavbu libereckého bazénu (140 milionů) vyhrála liberecká firma Syner, větší zakázku – revitalizaci městských lázní (původně 360, dnes již cca 400 milionů) firma Chládek a Tintěra. Ale je tomu skutečně tak? Monitoring stavby, který spolu s občany provádíme od začátku letošního roku jasně ukazuje, že tím, kdo zde staví a za kým tedy jsou evropské i liberecké peníze není vítězná firma, ale opět Syner.
Spolu s několika občany jsme prováděli monitoring stavby. Prostě jsme vzali foťák a fotili, co se na stavbě lázní děje. Důvodem bylo naše zjištění, že již od začátku díla zde staví společnost Syner, ač není na seznamu subdodavatelů, který vítězná firma Chládek a Tintěra předložila městu Liberec. Předložené fotografie dokládají, že již od zimních měsíců stavbu realizuje víceméně Syner, ač oficiálně není subdodavatelem zakázky, jak vyplývá z materiálu, který nám na konci května poskytlo vedení města.
Nejedná se o shluk náhodně pořízených fotek, ale o systematický monitoring po dobu nejméně pěti měsíců. Plynou z toho pro nás tyto otázky:
- Jak je možné, že firma Syner realizuje de facto většinu zakázky, když není na seznamu subdodavatelů?
- Je město obelháváno dodavatelem stavby nebo o tom ví a obelhává veřejnost?
- Co na to říká vedení města a jak o této skutečnosti informuje stavební dozor (firma Investing CZ)?
Na celém procesu přípravy veřejných zakázek na lázně a bazén se od začátku podíleli lidé z podnikatelského prostředí firmy Syner , potažmo jeho původně dceřiné společnosti Investorsko inženýrská. Skutečnost, že stavbu nyní realizuje právě firma Syner, dodává více jak rok starým podezřením další argumenty. Zástupci města, kraje i dodavatele by měli veřejnosti vysvětlit, kdo je tu skutečným příjemcem dotací a zda se nejedná o předem nacvičené divadlo.
Jaromír Baxa, městský zastupitel za Změnu pro Liberec, který se zkázkami dlouhodobě zabývá k tomu říká: „Zakázky na výstavbu lázní i bazénu jsme s Janem Korytářem nechtěli pustit dále i za cenu našeho odvolání kvůli přesvědčení, že nešlo o soutěž, ale o připravenou pletichu s předem dohodnutým vítězem, firmou Syner. Výběrového řízení na lázně se účastnily 3 firmy a podle našeho názoru minimálně dvě z nich, Chládek a Tintěra a Syner, ve snaze ovlivnit výsledek výběrového řízení jednali v rozporu s podmínkami zadávací dokumentace ve shodě. Z mnoha indicií jsme byli přesvědčeni o tom, že vítězná firma Chládek a Tintěra byla ve výběrovém řízení minimálně z části jen na oko a že stavbu bude realizovat firma Syner. Prezentovaná fotodokumentace prokazuje, že naše přesvědčení o manipulaci s výběrovým řízením na lázně bylo oprávněné.“
Je postup, kdy vítězná firma použije jako subdodavatele firmu, která skončila jako druhá legální? Za určitých podmínek ano:
- Nutnost oznámit zadavateli
- Pokud nejednali ve shodě v době podání nabídky
- Ano, pokud není nabídka takového subdodavatele použita k prokázání kvalifikace hlavního dodavatele.
Jinak subdodávky i od neúspěšného jsou legální. S výjimkou situace, kdy zadavatel použití subdodávek v zadávacím řízení omezí dle §44 odst. 6. Tak se stalo: Příslušná ustanovení byla obsažena i v zadávacích podmínkách města přísněji, než v zákoně o zadávání veřejných zakázek:
článek XVII
Dodavatel může podat v zadávacím řízení pouze jednu nabídku. Dodavatel, který podal nabídku v zadávacím řízení, nesmí být současně subdodavatelem jiného dodavatele v tomtéž zadávacím řízení. Dodavatel, který nepodal nabídku v zadávacím řízení, však může být subdodavatelem více uchazečů v tomtéž zadávacím řízení. Pokud dodavatel podá více nabídek samostatně nebo společně s dalšími dodavateli, nebo podá nabídku a současně je subdodavatelem jiného dodavatele v tomtéž zadávacím řízení, zadavatel všechny nabídky podané takovým dodavatelem samostatně či společně s jinými dodavateli vyřadí.
článek VII
7.3.1. Seznam subdodavatelů bude přílohou smlouvy o dílo a bude předložen před zahájením stavby rovněž koordinátorovi BOZP. Změna subdodavatele a rozsahu jeho plnění je před uzavřením smlouvy i v průběhu plnění díla možná pouze po písemném souhlasu zadavatele a koordinátora BOZP. Změna subdodavatele, prostřednictvím kterého byla prokázána kvalifikace, je v průběhu plnění díla možná pouze v důsledku objektivně nepředvídatelných skutečností a za předpokladu, že náhradní subdodavatel prokáže splnění kvalifikace ve shodném rozsahu jako subdodavatel původní.
Porušení zadávacích podmínek města je evidentní (7.3.1), byl-li by subdodavatel firma CHládek a Tintěra, firma Syner, napsána v seznamu subdodavatelů, mělo město obě tyto nabídky, dle své zadávací dokumentace, ze soutěže vyloučit.
Jan Korytář k tomu dodává: „Obrátíme se v této záležitosti opět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Úřad regionální rady RS Severovýchod a získané poznatky předáme také protikorupční policii. Věřím, že měnící se společenská atmosféra i nové poznatky pomohou odkrýt skutečné pozadí zakázek na Lázně a Bazén v Liberci, na něž má jít z evropských dotací půl miliardy korun. To, že jsem před rokem odmítl podepsat smlouvy na tyto zakázky, které vedlo před rokem k odvolání všech zástupců Změny pro Liberec z vedení města, tak dostává nový rozměr a potvrzuje tehdejší podezření.“
Na výběr ze série fotek, které jsme pořizovali od začátku roku a které dokládají, že stavbu de facto dělá společnost Syner, ač není na oficiálním seznamu subdodavatelů.
Jaroslav Tauchman