Liberec má od minulého týdne opět jednu raritu a předvolební slib splněný tak zase nějak na půl. Nebude mít úřad hlavního architekta s jeho obvyklými pravomocemi, ale Radu architektů. Byla vybrána minulý týden a scházet se bude ve složení Radim Kousal, Petr Bouřil, Jiří Buček, Jan Duda a Petr Kincl . První jmenovaný ovšem na sebe v posledních dnech upozornil, když si v doslova žalobnickém dopise po nedávném vzoru firmy Syner stěžoval rektoru místní univerzity na práci převážně mladých badatelů, kteří si dovolili kriticky se vyjádřit i k jeho dílu, které v současnosti zdobí Soukenné náměstí.
Vedení města, slovy náměstka Jiřího Rutkovského (Unie pro sport a zdraví) věří, „že nový poradní orgán napomůže splnit přání mnoha občanů a zastupitelů po zlepšení vzhledu a funkčnosti města Liberce. Dokonce vybízí občany k tomu, aby přinášeli radě své náměty a poradní hlasy.
Bude se ale rada, která se má scházet dvakrát do měsíce, umět vypořádat s kritikou? Podle posledních kroků jednoho z členů rady, Radima Kousala, to zatím tak nevypadá. Ten před několika dny zaslal rektorovi Technické univerzity Liberec dopis, ve kterém se pustil do čerstvě vydané publikace „Střed Liberce v proměnách staletí“ . Kniha, která vznikla na základě práce studentů a mladých architektů liberecké univerzity pod vedením filosofa Václava Umlaufa,je dílčím výstupem interdisciplinárního výzkumu mapujícího vývoj Liberce od jeho založení ve 14. století až po současnost.
Radim Kousal, architekt zvučného jména a autor (nejen) Liberečáky milované zdejší Krajské vědecké knihovny, ale i autor právě tak nemilovaného Fora Liberec, které nahradilo bývalý OD Ještěd, v dopise rektorovi Zdeňku Kůsovi píše: „Vaše Magnificence pane rektore, doufám, že výzkumný projekt „Střed Liberce v proměnách staletí“ a jeho nicotnost je ojedinělým politováníhodným případem selhání a že se nejedná o běžný standard.“
Styl ne nepodobný tomu, co předvedlo vedení firmy Syner, když se pustilo do doktoranda Univerzity Karlovy a městského zastupitele Jaromíra Baxy, který v sobě zase našel tu drzost a kritizoval napojení Syneru (a firem kolem něj) na liberecký politický establishment. Ač je nutno uznat, že manažeři Syneru byli ještě více nekonkrétní ve své kritice, ale za to ale silnější v celém patosu, než Radim Kousal. Celý Kousalův dopis je ke stažení na našem webu.
Důvod? Autoři zmíněného sborníku se vyjádřili kriticky k současnému stavu architektury ve městě, kde pod zdánlivou maskou živelnosti hrají prim zájmy investorů, developerů a stavebních lobby. Tím, kdo trpí je pak občan i genius loci krajského města. Zmíněno je i Kousalovo Forum Liberec, které doslova zazdilo Soukenné náměstí. V práci je Forum Liberec uvedeno jako příklad toho, když architekt nezpochybnitelných kvalit a zkušeností podlehne developerskému kapitálu. A to zřejmě nemohl Radim Kousal, člen nové městské Rady architektů, přenést přes srdce.
Za mladé badatele se sice postavil rektor univerzity, kterému byla Kousalova stížnost adresována (odpověď rektora TUL Zdeňka Kůse je ke stažení) i většina komentářů v médiích, nicméně snad není Kousalova emotivní stížnost dokladem nadcházejícího stylu práce zbrusu nové Rady architektů. Ta byla zřízena právě proto, že vedení města muselo reagovat právě na nespokojenost občanů s vývojem městského centra v posledních letech.
Když se tak chová firma jako je Syner, málokoho to už překvapí. Když tak ale na věcnou (a nikoliv svým postojem menšinovou, stejně jako v Baxově případu) kritiku reaguje vážený architekt, který má dozorovat vývoj tváře vlastního města, je to na pováženou…
Jaroslav Tauchman