Se zájmem jsem si přečetl hodnocení měsíce dubna 2011 Zdeňka Soudného. Bohužel málo z toho, co je uvedeno v článku, se zakládá na pravdě a tak bych to rád uvedl na pravou míru.
Jsem přesvědčen o tom, že občané mají mít pravdivé informace a nikoliv jednostranně zkreslený pohled na události, tak jak to předvedl pan Soudný.
Zdeněk Soudný ve svém článku uvádí: Bez zajímavosti není ani to, že jednání podporovatelů Jana Korytáře řídil jako „šedá eminence“ již zmiňovaný Martin Čáslavka, Korytářův tajemník a tiskový mluvčí, představitel levicového křídla Strany zelených z Prahy.
Tato věta jako celek není pravdivá ani trochu. Jediné, co je na této větě pravdivé, je to, že Martin Čáslavka je představitelem Strany zelených v Praze. Takže, upřesněme si fakta:
- demonstrace neorganizoval ani pan Čáslavka, ani pan Stropnický
- údaje o počtu obyvatel na demonstraci TVLK zcela záměrně zkresloval – pochopitelně směrem dolů
Dubnové demostrace na podporu Jana Korytáře
První demonstrace na podporu Jana Korytáře nebyla nikým nijak předem organizována – byla svolána prostřednictvím emailů, facebooku a dalších komunikačních zdrojů mezi občany Liberce. Na tuto demonstraci přišli občané Liberce, kteří si přáli, aby Jan Korytář zůstal primátorem města a byla zachována tehdejší koalice.
Druhá demonstrace byla oznámena na konci té první a stejně tak třetí demonstrace byla oznámena na konci té druhé. Druhá a třetí demonstrace tedy už byly organizovány – nikoliv však panem Čáslavkou nebo panem Stropnickým. Druhou demonstraci pořádali občané Liberce, kteří stáli u vzniku nezávislé občanské iniciativy JE ČAS NEMLČET. Nejednalo se o stoupence Změny pro Liberec, protože na těchto demonstracích byli i voliči hnutí Liberec občanům, ČSSD i USZ. Třetí demonstraci pak pořádala Změna pro Liberec.
A jaká byla tedy spojitost pánů Čáslavky a Stropnického s demostracemi? Matěj Stropnický vystoupil na poslední demonstraci jako host – a nebyl sám, spolu s ním tam byl například tehdejší náměstek primátora Karlových Varů Jiří Kotek a další.
Jak dlouho to ještě necháme běžet?
Pan Soudný také pochopitelně ve svém článku neuvedl několik dalších skutečností. Na zastupitelstvu 16. dubna se proslavili pánové Jiří Kittner (ODS) a David Václavík (Liberec občanům). Ukázka jejich komunikace z tohoto zastupitelstva:
David Václavík: „Jak dlouho to ještě necháme běžet?“
Jiří Kittner: „Musíme to ještě nějakou dobu vydržet.“
David Václavík: „To je jasné, jde jen o to, jak dlouho.“
Co následovalo, všichni víme – odvolání Mgr. Jana Korytáře z pozice primátora, PhDr. Jaromíra Baxy z pozice ekonomického náměstka a Mgr. Květy Morávkové z rady města.
Dar/nedar Syneru Unii pro sport a zdraví
Na druhém dubnovém zasedání zastupitelstva Liberce pak byla odvolána Bc. Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví), protože jako jediná zastupitelka obměněného vedení města podporovala její zachování původní koalice i původní setrvání Jana Korytáře na postu primátora Liberce. Při jejím odvolávání vyšla najevo další skutečnost – firma Syner věnovala USZ na volební kampaň 400 tisíc korun. To potvrdila Zuzana Kocumová a také Jiří Rutkovský (který byl zvolen náměstkem pro územní plánování) připustil, že o této pomoci Syneru věděl.
Vedení Syneru tuto skutečnost pochopitelně záhy dementovalo a také předseda USZ Ing. Jiří Veselka pak rovněž popřel, že by USZ dostala jakýkoliv dar od Syneru. Doslova řekl: „Pracovali jsme na bázi dobrovolnictví. Kampaň jsme si platili každý ze svého“. To je známá klička k tomu, jak zakrýt finanční přispění jakékoliv firmy, včetně Syneru. O této kauze informovali všechny internetové portály, doporučuji článek na portálu Aktuálně.cz.
Souhrny událostí za jednotlivé měsíce roku 2011 mohou být záslužnou prací. Má to ale jeden háček – mohou být skutečně záslužnou prací jen za předpokladu, že autor podá pravdivý a objektivní pohled na věc. To ale pan Soudný u svého článku neudělal.
Pavel Felgr