V reakci na podněty a dotazy, které se schází k této kauze pár doplňujících informací. V územním rozhodnutí se jedná o pozemky v katastrálním území Ruprechtice, a to p.p.č. 2068/1, 2068/8, 2069/3, 2070/1, 2071, 2072/4, 2073/1, 2073/2, 2073/5, 2073/6, 2074/1, 2100. Na tyto pozemky je vydáno územní rozhodnutí (z roku 2009) povolující zástavbu. Nyní se konkrétně jedná o zástavbu na pravé straně, tedy pozemky 2068/1, 2068/8, 2073/2, 2073/5, 2073/6, kde by mělo vyrůst 7 rodinných domů.
Tyto plochy jsou v návrhových plochách sportu a rekreace. Majiteli jsou manželé Balatkovi, manželé Barkovi, p. Salaba a p. Jenček., které zastupuje společnost ANTA – AG, spol. s.r.o.
Stavební úřad se odvolává na historickou platnost územního rozhodnutí z roku 1994, to však bylo mezitím několikrát měněno, a to nejen typ zástavby, ale postupně se ve změnách objevují i jiná parcelní čísla a dokonce i ulice. Územní rozhodnutí bylo opakovaně vydáváno i přes nesoulad s územním plánem a stavební úřad tento rozpor neřešil – a odmítá ho řešit i nyní.
V roce 2009 dokonce přímo odbor právní a veřejných zakázek podal námitku, kde na rozpor poukazuje a žádá zrušení vydaného rozhodnutí. Stavební odbor námitku zamítnul. Proti tomuto postupu se lze odvolat ke Krajskému úředu – lhůta pro odvolání končila 12.11.2011.
Několikrát jsme žádali vedení města, ať odvolání na Krajský úřad podá. Iniciovali jsme projednání v Komisi pro životní prostředí, která odvolání jednomyslně podpořila, jednal o tom Výbor pro územní plánování, na problém byla upozorněna sama primátorka. Přesto se město rozhodlo odvolání nepodat a raději s majiteli vyjednávat – o pro město nevýhodných podmínkách.
Kdo a jak na výstavbě vydělá?
Jednoznačně investor. V roce 2008 byl většinový podíl na pozemcích koupen manželi Balatkovými a Barkovými a panem Salabou. 27 000 m2 bylo prodáno za 200 tis. Kč. V kupní smlouvě je jasně uvedeno, že se jedná o pozemky převážně orné půdy a travního porostu. Tomu odpovídá i cena 7 Kč/m2. Což je v Liberci i na ornou půdu velmi málo… Pokud mám v kupní smlouvě z roku 2008 uvedeno, že kupuji nezastavitelné pozemky, ty jsou uvedeny i v územním plánu, nemohu se poté odvolávat na 18 let staré a několikrát měněné územní rozhodnutí.
Podtrženo sečteno – na této operaci, díky nezákonému kroku stavebního úřadu, kdy se z orné půdy bez schválení změny územního plánu staly pozemky stavební, majitelé vydělají hrubým odhadem 10-20 milionů Kč.
Kdo na tom prodělá?
Jak jinak – město. To, co je panem Rutkovským považováno za vítězství a výhodnou dohodu bude město stálo kolem 200 tis. Kč za odkup pozemků, které jsou stejně nezastavitelné. Tzn. že za nepatrnou část pozemků město zaplatí tolik, jako majitelé v roce 2008 za celých 27 000 m2. A občané přijdou o další kus zeleně.
Kde je problém?
Ve fungování stavebního úředu, který si v případech, na kterých má zájem, dělá, co chce, bez ohledu na jasně dané postupy. A ve způsobu vedení města, které, ať již úmyslně, nebo z neznalosti, neumí bránit zájmy své a svých obyvatel a jedná z pozice podřízeného i v případech, kde má právo na své straně.
Je dohoda, předkádaná panem Rutkovským, skutečně vítězstvím?
Pan Rutkovský hovoří o výhodných podmínkách, vyjednaných s investorem. Za vítězství prý máme považovat stav, kdy město zaplatí za drobné pozemky 200 ti. Kč, bude zachována průchodnost krajiny, a zástavba na pravé straně ulice bude o něco řidší – výměnou za hustší zástavbu na straně levé. Přitom dle zákona majitelé pozemků MUSÍ ponechat průchodnost krajiny, je-li cesta zvykově využívána (což zde jednoznačně je) a územní plán nepřipouští žádnou zástavbu. Nějak mi to vítězství nedává smysl.
Co se dá ještě udělat?
Je možné podat žádost o přezkum postupu stavebního úřadu na Krajský úřad – Odbor územního plánování a stavebního řádu. Ptát se volených politiků, proč nehájí zájmy města. Žádat veřejná projednání u projektů, které zasahují území, která jsou veřejně využívána nejen sousedy, ale obyvateli ze širokého okolí. A v neposlednířadě přemýšlet, jestli ti, které volíme, skutečně hájí naše zájmy.
[widgetkit id=54]