Město Liberec pokračuje v podivných privatizacích

Tisková zpráva Změny pro Liberec: Ve čtvrtek 27. října 2011 se bude na zastupitelstvu projednávat privatizace jedné z budov ZŠ Švermova Vysoké škole Karla Engliše (VŠKE). ZŠ ji v současné době nevyužívá a má ji v pronájmu Vysoká škola Karla Engliše.

Prodej však provází podivné okolnosti. Městem navržená cena 9 milionů Kč vycházela ze znaleckého posudku objednaným zájemcem o koupi, VŠKE, nikoliv městem, těsně po odvolání bývalého primátora Jana Korytáře.

Prodej nebyl nijak inzerován, po tlaku Změny byla cena zvýšena na 11 milionů, ale přesto díky mizivé informovanosti o prodeji se nakonec výběrového řízení neúčastnil mimo VŠKE nikdo jiný.

Alena Dvořáčková říká: „V komisi jsme poukázali na to, že město dává budovu do prodeje za velmi nízkou částku a že i nájemné stanovené ještě bývalým vedením radnice ODS a ČSSD neodpovídá cenám, které město obvykle stanovuje podle svého interního předpisu jinde.“

Zástupci Změny pro Liberec doporučili, aby se budova školy privatizovala minimálně za 15 milionů Kč, a pokud se ji za tuto cenu nepodaří prodat, mělo by si město budovu ponechat a stanovit standarní nájemné. Dále Změna pro Liberec doporučila inzerovat záměr prodeje v regionálních médiích a v celostátním periodiku pro školství.

Město dál pokračovalo v privatizaci s tím, že údajně zveřejnilo výběrové řízení na úřední desce, k inzerci vůbec nepřistoupilo, protože je prý drahá. Na úřední desce však v příslušné kolonce na webu města nebylo oznámení o privatizaci k nalezení. Je možné, že vyvěšeno bylo, ale pravděpodobně způsobem v Liberci obvyklým – tak, aby byl záměr prodeje neviditelný. Za daných okolností by bylo opravdovým překvapením, kdyby se přihlásil jakýkoliv další zájemce, protože prodej budovy a souvisejících pozemků byl tak utajený, že se o něm kdokoli další neměl šanci dozvědět. V případě této privatizace tedy vedení města opět zafungovalo jako schopná realitka, ovšem angažovaná zájemcem o koupi – Vysokou školou Karla Engliše.

Zaráží i to, že záměr prodeje nemovitosti byl vyvěšen už v době, kdy byl dělán druhý posudek, a že město uzavíralo výběrové řízení a nemělo jej ještě k dispozici. Výběrové řízení bylo uzavřeno s tím, že se přihlásil jediný zájemce Vysoká škola Karla Engliše za minimální nabídku 11 milionů Kč. Nový znalecký posudek mezitím – na základě současného výrazně podhodnoceného nájmu – vyšlel opět „překvapivě“ na 9 milionů Kč a jakoby náhodou potvrdil předchozí.

Alena Dvořáčková prodej shrnuje: „Město udělalo vše pro to, aby VŠKE nakoupila co nejlaciněji. Jako zástupce Změny pro Liberec nás těší, že jsme svým zásahem dokázali zvednout cenu pro město alespoň o dva miliony, ale ani takto nemůžeme s cenou a především způsobem privatizace souhlasit.“

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se