Výpovědní hodnota většiny prohlášení našich politiků, zejména obou velkých stran, je notoricky nízká až nulová. Myslím, že mnohá z nich jsou použitelná spíše pro vysílání rádia Jerevan. Rozhovor s europoslancem R. Duškem není v tomto směru výjimkou. Zasvěcený čtenář s posouzením řečeného nebude mít sebemenší problém. Čtenář Libereckého deníku, který by nebyl do libereckých poměrů a především událostí posledních týdnů a měsíců alespoň částečně zasvěcený, snad ani neexistuje. Nabízí se tedy otázka, proč vůbec na tento rozhovor reagovat?
Jedna jediná věta v textu mě k této reakci pohnula. Je natolik závažná a pro momentální politickou situaci na Liberecké radnici i klíčová, že přece jen stojí za krátkou polemiku.
Je to vyjádření pana europoslance Duška, že Jan Korytář roli primátora nezvládl a vůbec nepochopil, o čem koaliční spolupráce vlastně je! Je snad o tom, k čemu položili základy již Václav Klaus s Milošem Zemanem v podobě opoziční smlouvy? Rozumí se pod pojmem spolupráce rozdělení sfér vlivu a možností pro odčerpávání finančních prostředků z veřejných rozpočtů? Rozumí se pod pojmem koaliční spolupráce vlastně spolupráce zájmových seskupení za účelem osobního obohacování napříč celým politickým spektrem? Toto vše navíc pro veřejnost maskováno hrou na politickou koalici a opozici?
Tento systém funguje spolehlivě na všech stupních veřejné správy. Na republikové úrovni nebyla za posledních 20 let vyšetřena ani jedna kauza, bez ohledu na to, která z velkých stran byla zrovna u moci. Ani v Liberci to nefungovalo jinak. Zcela aktuálně má Liberec platit jen na pokutách za hrubé chyby při zadávání veřejných zakázek jen v minulých letech přes 10 milionů a další kauzy běží …
Jan Korytář a lidé ze Změny tedy tento fakt, o čem spolupráce v politice vlastně je, zřejmě skutečně nepochopili. Pevně doufám, stejně jako většina slušných občanů Liberce, že to v tomto duchu Změna nepochopí ani v budoucnu. Věřím naopak, že ještě pevněji semknuta a libereckým pučem vysoce motivována k další politické práci zůstane i nadále taková, jaká byla v době svého vzniku a působení na radnici, byť je podle názoru R. Duška fanatickou sektou.
Na svůj názor pramenící z jeho vidění světa a systémových hodnot má jistě právo. Můj názor je naopak, že konformních stran a politiků na základě výše uvedených principů máme již více než dost.
Jiří Čeček