Primátor statutárního města Liberce dnes pozastavil výkon usnesení rady města, kterým byly schváleny závěry hodnotící komise k výběrovým řízením na projekty revitalizace městských lázní a dostavby bazénu Liberec.
Rozhodnutí je tak na zastupitelstvu Liberce, které se koná tento čtvrtek. To rozhodne, zda potvrdí pozastavení výkonu usnesení rady města či nikoliv.
Informaci vzali členky a členové rady města na vědomí na dnešním mimořádném jednání. Důvodem primátorova rozhodnutí jsou nové okolnosti, které se dozvěděl z odborných posudků. „Jako poslední kontrolu před mým podpisem smluv s vítězi výběrových řízení jsem požádal o stanovisko neziskovou organizaci Transparency International a další odborníky,“ potvrzuje primátor města Jan Korytář.
Prověřováním výběrových řízení a smluv se zabývala jak Transparency International – Česká republika, tak renomované advokátní kanceláře JUDr. Hany Marvanové nebo Mgr. Luďka Šikoly. Z jejich analýzy vyplývá jednoznačná nerovnováha případného smluvního vztahu. „Město by např. muselo platit každý měsíc bez ohledu na to, zda byla odvedená práce provedena řádně a kvalitně v souladu s dokumentací stavby,“ uvádí ve své analýze právník Mgr. Luďek Šikola.
Ze smluv o dílo před jejich podpisem vyplynulo také riziko, že město zaplatí mnohem více, než o co se soutěžilo ve výběrovém řízení. „Celkově jsou tedy tyto smlouvy nevyvážené a pro město nevýhodné, a to zejména v souvislosti s možným navyšováním ceny staveb formou tzv. víceprací a jejich nedostatečnou kontrolou,“ uvedla právnička JUDr. Hana Marvanová.
Problémem však nesou jen nevýhodně nastavené smlouvy. Kvalifikační předpoklady, které určují, kdo se výběrového řízení účastnit smí a kdo ne, byly nastaveny velmi přísným způsobem. David Ondračka, ředitel Transparency International – Česká republika upozorňuje: „Příliš specifická a detailně nastavená kvalifikace je možným korupčním identifikátorem ukazujícím na manipulaci veřejné zakázky směrem předem k vybranému uchazeči.“
„Na základě nově získaných informací jsem se rozhodl pozastavit rozhodnutí rady o schválení výsledku výběrových řízení na akce Lázně a Bazén v rámci IPRM v objemu přes 400 mil Kč. Na čtvrtečním zastupitelstvu navrhnu zrušení těchto usnesení a vypsání nových výběrových řízení. Rizika pro město vyplývající z těchto řízení a souvisejících smluv jsou dle mého názoru příliš velká, včetně možnosti vracení dotací v budoucnu. Mým cílem je hájit zájem města a mou povinností je předvídat i možná budoucí rizika – proto jsem se nemohl rozhodnout jinak,“ uzavírá Korytář.
Projekt na revitalizaci městských lázní na galerijní objekt a dostavbu bazénu Liberec jsou z velké části financovány z dotací EU (ROP Severovýchod). Podle předběžných konzultací se zástupci regionální rady, která o čerpání rozhoduje a na celý proces dohlíží, zřejmě nebude s posunutím harmonogramu čerpání problém. Liberec tedy o investice nepřijde, ani v případě opětovného výběru dodavatelů staveb.
Posudek Transparency International a analýzu právní kanceláře si můžete stáhnout.