Poprvé od roku 2007, po sérii článků v médiích i několika veřejných debatách, které si občané zorganizovali sami, se město rozhodlo uspořádat řádnou veřejnou diskusi na téma budoucnosti Lidových sadů, tedy využití finančních prostředků v rámci Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM). Uskuteční se tedy v opravdu podivném termínu, v pátek 16. 10. od 18-ti hodin večer v sále Experimentálního studia. Těžko říct, co je za volbou tohoto termínu, ale skoro se zdá, jako by radnice chtěla co eliminovat počet těch, kteří chtějí a hlavně mohou v onen čas přijít.
Ještě před avízovanou páteční, večerní debatou v Experimentálním studiu se na liberecké radnici konala prezentace přihlášených projektů do druhé výzvy, proběhla dne7. 10. 2009 v 9.00 hodin v historické zasedací místnosti radnice. Opět termín, který asi většině lidí, zejména těm, kteří chodí do práce nebo do školy, vůbec nevyhovoval. Představit jednotlivé projekty občanům a vést s nimi veřejnou diskusi je závazek z metodiky IPRM. Že to liberecká radnice dělá jak dělá, možná o lecčem vypovídá.
Na páteční přednášce chce tedy radnice prezentovat své záměry, které se mají týkat lokality Starého města, Lidových sadů, ale i například osudu plaveckého bazénu. Radnice v minulosti například zamýšlela, v rámci peněz z IPRM – téměř miliardy korun z fondů EU, takové projekty, jako vybudování parkovacích domů v lese za ZOO, uzavření průchozích parků mezi botanickou a libereckou zahradou nebo výstavbu megaškoly na Masarykově ulici, která měla sloučit několik libereckých středních škol, projekt honosně nazvaný Centrum vzdělanosti Libereckého kraje.
Megaškola, proti níž se postavili pedagogové, památkáři, místní obyvatelé i starostové dalších obcí kraje, byla naštěstí smetena ze stolu novým krajským vedením, když ODS na podzim 2008 prohrála krajské volby. I tak stála kraj, tedy nás všechny, neuvěřitelných 125 milionů za zbytečné projekty (ZDE), které zaplatil firmě Investorsko Inženýrská, která s celým projektem přišla a měla být jeho realizátorem. V prostředí Investorsko Inženýrské, firmy vzešlé ze Syneru, ale nenechali nic náhodě a novým koordinátorem evropských dotací na liberecké radnici a asistentem primátora Kittnera (ex ekonom Syneru) se stal Tomáš Hampl, který roky fungoval v Investorsko Inženýrské a mnoha dalších, s touto firmou personálně svázaných, společnostech. Na jaře se ale nechal ze všech firem vymazat a šup na radnici (více ZDE). O plánech Investorsko Inženýrské, vykrášlit čtvrt okolo muzea „vkusnou“ zástavbou sestávající se z předimenzovaných „viladomů“, jsme také psali (ZDE).
Občany na veřejnou debatu zve primátor Jiří Kittner, kdo se jí ale bude, z politické či odborné reprezentace účastnit, pozvánka neříká. Nicméně jde o budoucnost známých a v lecčem klíčových libereckých lokalit. Snad se najde, i přes záměrně zvolené nevhodné termíny, dost lidí, kteří diskutovat o osudu evropských peněz i libereckýc čtvrtí přijdou.
Pozvánku na veřejnou diskusi najdete ZDE.