Krach povolební koalice a možné řinčení ideologickými řetězy

Média dnes přinesla zprávu, že strany, které se po krajských volbách dohodly na utvoření vládnoucí koalice (ČSSD, Starostové pro Liberecký kraj a SOS pro Liberec) od své dohody ustoupily a vítězná ČSSD nastupuje nová jednání. Důvodem byly, podle ČSSD, přemrštěné požadavky Starostů. Nyní se rýsuje buď menšinová vláda sociální demokracie nebo její koalice s SOS. Obě dvě varianty se ale budou muset opřít o tichou podporu KSČM, což v českém mediálním prostředí nebude situace nikterak jednoduchá…

„Klub zastupitelů ČSSD nás pověřil, abychom dále nepokračovali v jednání se Starosty a jednali o menšinové dvojkoalici s tichou podporou KSČM, která nebude mít místa v radě kraje,“ sdělil médiím lídr vítězné ČSSD Stanislav Eichler.

„Naši zastupitelé k tomu došli po čtrnácti dnech jednání. Prvním počinem bylo to, že bezprostředně po volbách Starostové přišli s tím, že chtějí post hejtmana. Potom chtěli čtyři křesla v radě, přitom ČSSD by měla mít tři plus hejtmana. Jejich požadavky nekopírovaly výsledky voleb a našim zastupitelům došla trpělivost,“ dodal budoucí pravděpodobný budoucí hejtman za ČSSD Stanislav Eichler.

Odmítnutý čelní představitel Starostů pro Liberecký kraj (SLK) situaci ovšem vidí jinak. Přiznal sice, že mezi nimi a ČSSD docházelo k neshodám ohledně poplatků u lékaře, což bylo jedno z klíčových témat těchto voleb, současně přišel ale s oblíbeným mediálně ostrakizujícím tvrzením, že jde o nastavený trend u ČSSD, totiž upřednostňovat spolupráci s KSČM před spoluprací s pravicovými politickými subjekty. Zároveň uvedl, že SLK budou nyní jednat s ODS na možné spolupráci.
Bude tedy zajímavé sledovat, nakolik budou aktivní v opozici s touto stranou, kvůli které, respektive kvůli vymezení se vůči ní, uspěli ve volbách.

Ale ani to, zda SOS pro Liberec vstoupí, do koaliční vlády, není zatím jasné. Důvod zdá se prostý. Je to onen zmiňovaný mediální antikomunistický diskurs, kvůli kterému se může politické uskupení, spolupracující nebo podporované KSČM mediálně znemožnit. A že média jsou, ač nikým nevolena, určující politickou silou v našem systému, je každému nad slunce jasnější.

Zda se tedy v doposavadní modré baště klientelismu zrodí levicová koalice je tedy ve hvězdách. Pokud ale ano, můžeme se jistě v nadcházejícím volebním období těšit na zvýšenou dávku demagogie a iracionální ideologické argumentace směrem k možné krajské vládě. Tichá podpora od komunistů k tomu bude vděčným důvodem. Je sice zajímavé, že bývalí členové KSČ nebo spolupracovníci StB v ostatních stranách nikomu nevadí stejně jako například u KDU-ČSL nevadí její přítomnost v předlistopadové Národní frontě… Ale nepředbíhejme…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek