Město Liberec je dobrý hospodář a S Group a firma ex-náměstka Krenka mohou stavět

Na posledním zastupitelstvu se strhla menší výměna názorů mezi opozicí a vedením města o to, zda je město dobrým hospodářem či nikoliv. Prodával se exkluzivní majetek v centru města a investory byla společnost S Group (vzešlá z firmy Syner) a firma United Globell Company, kde figuruje ex-náměstek za ODS Pavel Krenk.

Město prodalo pozemky lemující třídu 1. máje od zastávky Na Rybníčku až po budovu bývalého Uranu. Zde má firma S Group spolu s Investing CZ postavit řadu budov, které zaplní prázdný prostor po staré, předválečné zástavbě. Pozemky město prodalo za 4,5 tisíce Kč na metr v celkové hodnotě 13,5 milionu korun.

Druhým sporným pozemkem je místo po zbouraném domu na Sokolovském náměstí, hned vedle Appeltova domu, tj. budovy Střední průmyslové školy stavební. Budoucím investorem je firma United Globell Company, předsedou představenstva firmy je bývalý náměstek za ODS Pavel Krenk.

Celý spor vznikl, když část opozice namítla, že jde o významný městský majetek, co do ceny i polohy a proto by si jeho prodej zasloužil daleko větší a věcnější propagaci než jen formou oznámení veřejné vyhlášky na nástěnce magistrátu. To bylo vládnoucí koalicí jednoznačně odmítnuto s tím, že proběhly všechny kroky potřebné de iure a že je město rádo, že se těchto pozemků zbaví a není jejich prodej dále debatovat, ne-li snad inzerovat, protože je cena dobrá. Koalice samozřejmě prodej pozemků odhlasovala.

Trochu úsměvně přeci jen zaznělo konstatování primátora Jiřího Kittnera, který jinde rád zazáří svým vtipem i přehledem, o tom, že se fakt, že předsedou představenstva investorské firmy je jeho stranický kolega a bývalý náměstek Krenk, dozvěděl až nyní…

Dalším smutným, leč pro Liberec a jeho dravou politiku typickým, momentem celého prodeje je absolutní absence jakékoliv snahy konzultovat tyto dva budoucí zásadní zásahy do tváře historického jádra města s památkáři nebo veřejností. Přitom například prostor mezi Sokolovským a Malým náměstím, ležící v bezprostředním sousedství např. Valdštejnských domků, je srdcem liberecké památkové zóny. Jak nám ale potvrdili pracovníci Národního památkového ústavu v Liberci, nikdo se ani neobtěžoval s nimi projekt konzultovat. Že se nad tím nepozastavil ani jeden zastupitel, a to ani z řad opozice, v Liberci už asi málokoho překvapí.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek